Atatürk Havalimanı'nda rekor: 1 günde bin 500 uçuş

Atatürk Havalimanı, yeni bir rekora imza attı. DHMİ tarafından yapılan açıklamada, havalimanı 18 Eylül' günü bin 500 uçak iniş kalkışına tanıklık etti

Atatürk Havalimanı'nda rekor: 1 günde bin 500 uçuş

Atatürk Havalimanı kırılması zor bir rekora imza attı ve aynı gün içinde bin 500 uçağın iniş kalkışına tanıklık etti. Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından yapılan açıklamada bu kapasite "rekor" olarak nitelendirildi. 

DHMİ'den Atatürk Havalimanı açıklaması
Atatürk Havalimanı'ndan 18 Eylül Pazar günü rekor bir hareketlilik yaşandı. DHMİ tarafından yapılan açıklamaya göre iç hatlar terminalinden 236 adet uçak kalkış yaparken, iniş yapan uçak sayısı 245 adet oldu. Dış hatlarda ise 513 uçak kalkışına karşın, 506 adet uçağın inişine tanıklık edildi.

Tüm zamanların rekoru kırıldı
Aynı gün için havalimanından havalanan uçak sayısını 749, havalimanına iniş yapan uçak sayısını ise 751 adet olarak belirleyen DHMİ açıklamasında: "Böylece dünyanın en işlek havalimanları arasında yer alan Atatürk Havalimanı'nda tüm zamanların rekoru kırıldı." ifadelerine yer verildi. Bir önceki kalkış-iniş rekoru, 9 Eylül 2016 tarihinde ve bin 478 kalkışa tanık olmuştu. 

Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım da, yaşanan zor dönemlere rağmen ulaşılan başarının önemine dikkat çekerek: "Bu başarı Türk sivil havacılığındaki yükselişin devam ettiğini gösterir."şeklinde konuştu.