AVM ciroları terörün baskısı altında

Şubat 2016 dönemine ait AVM Ciro Endeksi'ni değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü, terör saldırılarının ciro üzerindeki etkilerinin önümüzdeki aylarda görüleceğini açıkladı.

AVM ciroları terörün baskısı altında

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ve Akademetre Research tarafından yürütülen Şubat  2016 dönemine ait AVM Ciro Endeksi, yüzde 14.8'lik bir artışa işaret etti. Bu yükselişe rağman, yaşanan terör olaylarının AVM ciroları üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çeken AYD Başkanı Hulusi Belgü: "Ülkemiz son günlerde yaşanan terör saldırılarından hem sosyal hem de ekonomik olarak çok etkilendi. Nitekim bunun yansımalarını önümüzdeki ay endeks verilerinde de muhtemelen göreceğiz. " ifadelerini kullandı. 

AVM Ciro Endeksi yükselişini sürdürüyor
Şubat 2016 döneminde geçen yılını aynı ayına kıyasla yüzde 14.8'lik artış ile 178 puana ulaşan AVM Ciro endeksi, metrekare başına düşen ciro oranında da yükselişin sürdüğünü gösterdi. Metrekare başına düşen cirolarda bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 23 puanlık artış yaşandı. Böylece metrekare verimliliği 689 TL ortalamasına ulaşmış oldu. Bu verimlilik İstanbul'da 759, Anadolu'da ise 627 TL düzeyinde gerçekleşti.

 

AVM ciroları terörün baskısı altında

 

Ziyaretçi endeksinde yüzde 3.9'luk artış
Şubat 2016 döneminde AVM'lere "Ziyaretçi Sayısı Endeksi"nde de yükselme yaşandı. Bu kategorideki artış geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3.9 düzeyinde kaydedildi. 

En yüksek ciro hipermarket kategorisinde
2015 yılının Şubat ayı verileri ile yapılacak bir karşılaştırmada, 2016 Şubat döneminde kategoriler bazındaki artış yüzde 15 oldu. En yüksek ciro artışı ise hipermarket kategorisinde kaydedildi. Bu kategorideki üzde 38'lik artış, yiyecek kategorisinde yüzde 21, teknoloji hipermarket kategorisinde yüzde 18, giyimde ise yüzde 14 olarak gerçekleşti. 

AYD BAşkanı Hulusi Belgü AVM Ciro Endeksi rakamlarındaki yükselişin özel günlerin yoğunluğundan kaynaklandığını vurgulayarak:

"AVM endeksi Şubat 2016 döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 14,8 oranında arttı. Sevgililer Günü, sömestr tatili ve indirim sezonunun olduğu Şubat ayındaki artış olumlu. Kategoriler bazında ise hala ağırlıklı olarak toparlanma bazlı yükselişler var." dedi.