AVM cirolarında tarihi artış

Ocak 2018'de AVM Ciro Endeksi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22.6 oranında arttı ve 244 puana ulaştı

AVM cirolarında tarihi artış

Yalnızca bir kaç sene önce güvenlik endişesi ve terör korkusuyla alışveriş merkezlerinden uzaklaşma eğilimi tamamen sonlandı. 2018 yılının Ocak ayı itibarıyla AVM'lerde ciro endeksi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22.6 düzeyinde yükseldi ve 244 puana ulaştı. 

AVM ciro endeksinde rekor gelişim

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ve Akademetre Research tarafından yayınlanan AVM Endeksi, 2018 yılının ilk ayında geçen yıla kıyasla önemli bir gelişim kaydedildiğini gösterdi. AYD Başkanı Hulusi Belgü, 2017 yılı Ocak ayına kıyasla bur yıl gerçekleştirilen yüzde 22.6 düzeyindeki ciro endeksi artışının yüzde 10,35 olarak ölçülen enflasyon oranının iki katının da üstünde olduğunu belirterek: "Bu durum bizim için sevindirici bir gelişme olmakla birlikte Ocak ayının hem indirim döneminin başladığı hem de sömestr tatili alışverişlerin yapıldığı bir dönem olması bu artışı destekler nitelikte" dedi. 

Ziyaretçi sayısı yeniden yükselişte

Açıklamasında kategori bazlı artışlara da değinen Belgü, teknoloj kategorisinin üç aydır sürdürdüğü artış eğilimini yinelediğini vurguladı. Belgü, eğlence ve sinemi gibi alanları kapsayan diğer kategorisinde yaşanan artışın kış dönemlerinde AVM'lerin eğlence ve sosyalleşme alanı olarak tercih edildiğini ve ziyaretçi sayısında da uzun bir aradan sonra yeniden yükseliş kaydedildiğini vurguladığı açıklamasında: "Ziyaret sayısında son dönemlerde küçük oranlarda da olsa düşüşler yaşanmıştı. Uzun bir zamandan sonra Aralık ayı itibariyle yeniden artışa geçen ziyaret sayıları Ocak ayında da yükselmeye devam etti ve geçen senenin aynı dönemine göre ziyaretçi artışı %3,8 oldu. Bu artış paylaştığımız gibi hem soğuk havaların hem de perakende markalarımızın indirim dönemlerinin etkilerini taşıyor" dedi. 

Ocak 2018 AVM ciro endeksi

- Kiralanabilir alan başına düşen ciro düzeyi İstanbul'de 1097 TL oldu. Bu rakam Anadolu'da 818 TL seviyesine ulaşırken, Türkiye genelindeki metrekare verimliliği ise 929 TL olarak ölçüldü.
- Kategoriler bazında yapılan değerlendirmede en yüksek ciro artışı ise teknoloji kategorisinde yaşandı. Teknoloji kategorisinin geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla ve enflasyondan arındırılmadan yüzde 41.7 oranında artış yaşadığı saptandı. Diğer  alanlardaki ciroler yüzde 25.6 oranında gelişim gösterirken, giyimdeki artış yüzde 22.3, yiyecek içecek kategorisindeki ciro artışı ise yüzde 15.9 oldu. Yine bu dönemde hipermarket kategori ciroları yüzde 13.1 ve ayakkabı kategori ciroları ise yüzde 6.2 oranında artış gösterdi. 
- Uzun bir süredir düşüş eğilimi gösteren ziyaretçi sayısı ise Ocak 2018 itibarıyla yerini artış eğilimine bıraktı. Yayınlanan verilere göre ziyaret sayısı endeksi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3.8 oranında artış kaydetti.