Avrasya Tüneli fiyatı ne kadar?

Avrasya Tüneli fiyatı belli oldu. İşte tünelden geçiş ücreti…

Avrasya Tüneli fiyatı ne kadar?

Asya ile Avrupa kıtalarını Boğaz’ın altından birleştirecek Avrasya Tüneli projesinde geçiş fiyatı belli oldu. Buna göre Avrasya Tüneli fiyatı 4 dolar olacak.  Bu da bugünkü kur üzerinden 14 liraya denk geliyor.

İnşaat çalışmalarının devam ettiği Avrasya Tüneli (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) projesi ile Asya ile Avrupa kıtaları bir tünelle denizin altından birbirine bağlanacak. Temeli 2011 yılında atılan projenin uzunluğu ise toplam 14.6 kilometre olacak.

Avrasya Tüneli nerede?

Cankurtaran sahili ile Haydarpaşa arasında inşa edilen Avrasya Tüneli projesi sayesinde Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki ulaşım süresi 100 dakikadan 15 dakikaya inecek.

Avrasya Tüneli ne zaman açılacak?

Projenin 2016 yılının sonunda açılması hedefleniyor. Otomobil ve minibüslerin geçebileceği Avrasya Tüneli, ağır taşıt, motorsiklet ve yayaların geçişine kapalı olacak. Tünelde internet, telefon bağlantısı ve her türlü elektromekanik sistem bulunacak. Tüm güvenlik önlemleriyle birlikte deprem güvenliği de ön planda tutulan ve 7.5 şiddetindeki sarsıntılara dayanıklı olarak tasarlanan tünel, olası tsunami dalgalarından etkilenmeyecek.

Rakamlarla Avrasya Tüneli projesi

Boy: 14,6 kilometre

Tünel kısmının boyu: 5,4 kilometre

TBM (Deniz altındaki kısım) tünel toplam boyu: 3,34 kilometre

En derin nokta: 106 metre

Denizin en derin noktasında deniz tabanı derinliği: 62 metre