Avrupa Konutları TEM 3’le bin 200 yapıyı dönüştürecek

Artaş Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm kapsamında Avrupa Konutları TEM 3 projesine başlayacaklarını açıkladı. Projede 4 bin konut ve alışveriş caddesi yer alacak

Avrupa Konutları TEM 3’le bin 200 yapıyı dönüştürecek

31.10.2013 / Posta Gazetesi

Bugüne kadar Avrupa konutları markasıyla birçok konut projesi geliştiren, erken teslim ve yüksek prim getirileriyle dikkat çeken Artaş İnşaat Avrupa Konutları serisine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Artaş İnşaat’ın 2014 yılında satışa sunacağı projenin adı Avrupa Konutları TEM 3 olarak belirlendi. Gaziosmanpaşa’da Avrupa Konutları Tem ve Avrupa konutları Tem 2 projelerinin hemen yakınında yükselecek Avrupa Konutları TEM e projesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşa edilecek. Artaş İnşaat bir yandan da Avrupa Konutları TEM 2, Tema İstanbul, Vadistanbul, Eclipse Maslak ve Avrupa Konutları Ispartakule 3 projelerinde satışlara devam ediyor.

Satış rekorları kırıyor
Artaş Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO işbirliğiyle hayata geçirdikleri Avrupa Konutları TEM 2 projesinde, bugüne kadar  inşa ettikleri 11 bin konutta olduğu gibi yoğun ilgi gördüklerini hatırlatarak, “424 konuttan Avrupa Konutları TEM2 projemizde 3 saat gibi bir sürede 300 konut satarak yeni bir rekora daha imza atmıştık. Şimdi bu projemizin karşı tarafında Avrupa Konutları TEM 3 projemize hazırlanıyoruz. Gaziosmanpaşa sınırları içinde yer alan projemiz Avrupa Konutları TEM ve TM 2 projelerimize komşu olacak” dedi.

Bin 200 hak sahibi var
Süleyman Çetinsaya Avrupa Konutları TEM 3 projesinin hayata geçeceği arazinin 220 dönüm büyüklüğünde olduğunu ifade ederek, yerel belediye ile ortak çalışma sonucu inşa edilecek projede, Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin bin 200 malikle anlaşma sürecini yürüttüğünü, kendilerinin de imar planları kapsamında projelendirme ve mimari çalışmalara devam ettiklerini anlattı. Hak sahiplerine maksimum yüzde 40 pay verileceğini açıklayan Süleyman Çetinsaya, Avrupa Konutları Tem 3 projesi kapsamında arazide yer alan fabrikalar, yıkık binalar ve gecekonduların temizlenerek yaklaşık 4 bin konut ve alışveriş caddesinin yer alacağı modern bir kente dönüştürüleceğini bilgisini verdi.

Dönüşümde tampon yerel belediyeler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Afet Riski altındaki Alanların Dönüşü Yasası’nı çıkartarak kentsel dönüşümde önemli aşama kaydedildiğini ifade eden Süleyman Çetinsaya, “Artık kentsel dönüşümde Ankara’yı değil, vatandaşın gönlünü bekliyoruz. Kentsel dönüşümde tampon ilçe belediyeleri olmalı. Dönüşüm alanlarında vatandaşlarla ikna sürecini ve anlaşmaları ilçe belediyeleri yapmalı ve özel sektör projeleri geliştirmeli” diye konuştu. Kimi ilçe belediyelerinin bu konuda adım attıklarını kaydeden Çetinsaya, “Vatandaşla ilçe belediyeleri muhatap oluyor. Planlamayı yapıyor. Özel sektör projeyi geliştiriyor. Belediye bu hizmeti karşılığında proje bedeli üzerinden yüzde 2 pay alıyor. Ayrıca belediye kendisine ait dönüşüm kapsamına giren yol, park vb alanlar karşılığında da konut alıyor. Böylelikle hem vatandaşın, hem kamunun , hem de özel sektörün hakları maksimum düzeyde korunmuş oluyor. Ve sağlıklı bir kentsel dönüşüm süreci yaşanmış oluyor” dedi.

Proje Bilgisi: Avrupa Konutları