Bakan Arslan açıkladı: Kanal hafriyatı ne olacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul'dan çıkacak hafriyatın, 3'üncü Havalimanı'nın etrafındaki çukurların kapatılması, arazinin yeşillendirilmesi ve yapay adalar oluşturmak için kullanılacağını açıkladı

Bakan Arslan açıkladı: Kanal hafriyatı ne olacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geçtiğimiz hafta bilim insanlarının "22 seneden taşıyamazsınız" dedikleri Kanal İstanbul hafriyatının kullanım sahasını açıkladı. Kanal İstanbul'un ilk fonksiyonunun Boğaz'ın tehlikelerden arındırılması olduğunu dile getiren Bakan Ahmet Arslan: "Çıkan hafriyat İStanbul'un 3'üncü Havalimanı'nın etrafındaki alanın yeşillendirilmesi için kullanılacak." dedi. 

Kanal İstanbul ve hafriyat sorunu

Kanal İstanbul projesinde ilk somut adımlar atılmaya hazırlanırken, projenin çevre ve kent yaşamı üzerindeki etkilerine ilişkin tartışmalar da giderek artıyor. Geçtiğimiz hafta Prof. Dr. Doğan Kantarcı'nın kamuoyuna yansıyan alternatif ÇED Raporu'nda dile getirdiği hafriyat problemine de yanıt niteliğinde bir açıklama yapan ULaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan: "Kanal için yaklaşık 45 kilometrelik bir güzergah belirledi. Bu güzergah Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru üzerinde gerçekleşecek. Bu çalışmalardan da 1.5 milyar küp malzeme çıkacak. Bu malzemeler de Recep Tayyip Erdoğan'ın çok istediği 3'üncü Havalimanı'nın yanındaki arazinin yeşillendirilmesi çalışmalarında kullanılacak." dedi. 

Çukurlar kapatılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan çıkarılan malzemenin önemli bir kısmının da 3'üncü havalimanının yakınlarında yer alan kömür ve taş ocaklarından kaynaklanan çukur ve bataklıkların doldurulması için kullanılacağını belirterek: "Sayım Cumhurbaşkanımızın çok istediği bir şey bu. Üst tabakada tarıma elverişli bir toprak oluşturulacak. Bu toprak da tarım arazilerinde kullanılmak üzere sevk edilecek." ifadelerini kullandı. 

Yapay adalar oluşturulacak

Kanal İstanbul projesinden elde edilecek dev hafriyat yükünün, söz konusu çukur kapatma, tarım arazisi oluşturma ve yeşillendirme çalışmalarında harcanamayacak kadar büyük olduğunu da dile getiren Ahmet Arslan: "Çok büyük bir toprak yükünden, çok büyük bir hafriyattan bahsediyoruz. Yalnızca toprak değil, moloz ve kayalar da çıkacak. Biz bunlarla adalar oluşturmayı hedefliyoruz. Bu adaları Marmara Denizi'nde yanı Küçükçekmece tarafında oluşturacak. Bu adalar da birer cazibe merkezine dönüştürülecek. Ve eminiz ki çok sayıda turist, bu yapay adaları ve üzerinde kurulan yaşam alanlarını görmeye gelecek." dedi. 

Karadeniz'e lojistik merkez planı

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, çıkarılan hafriyatın bir kısmının da Karadeniz tarafında "lojistik bir merkez" oluşturmak için kullanılacağını, bu merkezin de Karadeniz'den gelen gemilerin yüklerinin Kanal İstanbul'a girmeden önce elleşlenebilmesi için kullanılacağını belirterek: "Yine bu bölgedeki havalimanının da avantajını kullanarak bir lojistik merkez alanı oluşturmaya çalışacağız. Bunun bir kısmı gemilerle kanaldan geçebilir. Bir kısmı da raylı sistemle Avrupa ya da Asya istikametine gidebilir. Yine buradan havayolu taşımacılığına uygun yükler de çıkabilir.  Çıkan hafriyattan Karadeniz kıyılarına da bir dolgu alanı yapacağız." dedi. 

Prof. Kantarcı: "22 senede boşaltamazsınız" demişti

Kanal İstanbul ve çıkarılacak hafriyat problemi geçen hafta Prof. Kantarcı tarafından hazırlanan alternatif ÇED Raporu ile gündeme gelmişti. Raporda 35 kilometrelik bölümden çıkarılan hafriyat yükünün 2.1 milyar metreküpe ulaşacağına dikkat çekilerek, kabarma etkisiyle 3.6-4.5 milyar tonluk bir seviyeye ulaşılacağı uyarısında bulunulmuş ve: "Bu hafriyat yükü inşaat sürecine aktarılamaz. Raylı sistem inşaatlarına aktarımında dahi 22 senede taşınabilir." uyarısında bulunulmuştu.