Kanal İstanbul'un güzergahı henüz belirlenmedi

Kanal İstanbul projesinin güzergahının henüz belirlenmediğini açıklayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım vatandaşları "rant" beklentisiyle gelişigüzel yatırımlar yapmama konusunda uyardı

Kanal İstanbul'un güzergahı henüz belirlenmedi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, katıldığı bir televizyon kanalında İstanbul'un mega projeleri hakkında çarpıcı bilgiler paylaştı. Yıldırım, özellikle Kanal İstanbul projesi konusunda vatandaşları uyararak, rant beklentisiyle erken yatırımlar yapmamalarını istedi. Kanal İstanbul'un mevcut güzergahında jeolojik, doğal, tarihi ve reel ekonomi açısından önem taşıyan bölgeler bulunduğunu belirten Binali Yıldırım, güzergah konusunun yeni baştan ele alınması gerektiğini söyledi. 

 

Bakan Yıldırım'dan Kanal İstanbul ve rant uyarısı

 

Bakan Yıldırım'dan Kanal İstanbul uyarısı
Kanal İstanbul ile ilgili faaliyetlerin titizlikle yürütüldüğünü, ancak uzmanlardan alınan bilgiler doğrultusunda mevcut güzergah hususunda tereddütler doğduğunu söyleyen Yıldırım:

"Projenin güzergahında jeolojik yapılar; doğal ve tarihi sitler var. Ayrıca yer altı su kaynakları ve mera alanları gibi unsurları da göz önünde tutmamız gerekiyor. Vatandaşlarımız bu konuda aceleci davranmasın. Çünkü bir hayal kırıklığı doğabilir. Kanal projesi şuraya yapılacak; buraya yönelelim gibi düşünmesinler. Sonra bizi suçlarlar. Şu an için ilan edilmiş bir güzergah yok; ne zaman ben çıkarım güzergahımız budur derim... O zaman bir adım atabilirler..." dedi. 

Kanal İstanbul ne zaman bitecek? Öğrenmek için tıklayın...

Binali Yıldırım açıkladı: Diğer projelerde son durum
TGRT'de yayınlanan "Neler Oluyor?" programına katılan Bakan Yıldırım, diğer mega projelerle ilgili olarak da şu bilgileri paylaştı:

- 3. Havalimanı: "Yeni havalimanı dünyanın en büyük yatırımı olacak. Biz yatırımcıya örselenmiş bir çukur verdik. Buraya yatırım yapın, 25 yıl işletin; bu süre içinde bize kira olarak 80 katrilyon verin; sonrasında da yatırımı bize iade edin dedik.

- 3. Köprü: Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Ağustos 2016'da hizmete açılacak

Bakan Yıldırım'dan Kanal İstanbul ve rant uyarısı

 

- Körfez Geçiş Köprüsü: Dünyanın 4. büyük köprüsü olacak ve Nisan sonunda hazır olacak. Otoyol projesi yıl sonu itibarıyla Bursa'ya erişecek. 

- Avrasya Tüneli: 2016 sonunda bitecek. Sarayburnu'nda girecek ve Haydarpaşa Numune Hastanesi'nden çıkacak. 

- Üç katlı tünel: Ön hazırlık çalışmaları sürüyor. 17 metre çapı olacak; hem metro hem de otomobiller geçebilecek. Çok geniş bir sondaj yapılacak ve jeolojik etüdlerin ardından 2 seneyi bulacak. Ardından güzergah belirlenecek.