Bakanlık Fikirtepe'de ne hedefliyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorunların yumak haline geldiği Fikirtepe'de ofis kurmaya hazırlanıyor. Bakanlık özellikle yarım kalan ve anlaşma sağlanamayan projelere odaklanacak

Bakanlık Fikirtepe'de ne hedefliyor?

Dün Pana Yapı'nın ekonomik darboğaz ve kamudan destek alınamaması nedeniyle projelerini durdurma kararı almasına yönelik haberlerin ardından bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sorunların yumak haline geldiği Fikirtepe'de bir ofis açmaya hazırlandığını bildirmişti. Yapılan açıklamada ofis hamlesinin vatandaşların yaşadığı mağduriyetlerin hızlı bir şekilde giderilmesi amacıyla özellikle duran ve anlaşma sağlanamaya adalar üzerinde yoğunlaşacağının işaretleri verildi. 

Genel olarak iyi gidiyor...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan kamuoyu duyurusunda İstanbul Kadıköy'ün Fikirtepe ve Dumlupınar'ın yanı sıra Eğitim ve Merdivenköy mahallelerini de kapsayacak şekilde riskli alanlarda sürdürülen kentsel dönüşüm faaliyetlerinin genel olarak özel girişim ve hak sahipleri arasındaki uzlaşmaya esas olarak devam ettiği bildirildi. 

Bazı proje adalarında sorun var

Genel düzeydeki başarılı gidişata karşın kimi proje adalarında inşaat firmaları ile hak sahipleri arasında problemler yaşandığını ve bu anlaşmazlıklara yönelik haberlerin de çeşitli basın organlarında kendisine yer bulmaya başladığını vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açıklamasında ofis açma girişiminin önemine işaret edildi.

Bakanlık ofisi Fikirtepe'de ne yapacak?

Fikirtepe'de yürütülecek faaliyetlerin niteliğiyle ilgili bilgiler de içeren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açıklamasında esas hedefin, projeden etkilenecek vatandaşlara doğrudan ulaşmak ve yerinde ve doğru bir şekilde bilgilendirme yapabilmek olduğu belirtildi. Açıklamada ofisin kurulma kararının: " Taraflar arasında koordinasyonun sağlanması ve olası aksaklıklara yerinde müdahale edilerek hızlı ve etkin çözümler üretilmesi" amacıyla alındığına dikkat çekildi.

61 proje adasından 36'sında anlaşma sağlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmede Fikirtepe'de sürdürülmekte olan faaliyetlerin genel durumu hakkında da bilgi verildi. Buna göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Fikirtepe'de onay verilen proje adası sayısı 61 olarak açıklanırken, ada bazında yürütülen çalışmalarda 36 adedinde malikler ve firmalar arasında yüzde 100 oranında anlaşma sağlanmış durumda. Açıklamada 36 yapı adasının 25'inde ise yapı ruhsatlarının düzenlenmiş ve uygulamaların da başlamış olduğu bilgisi de verilerek: " 17 yapı adasında imza aşamasına gelinmiş ve üçte iki çoğunluk elde edilmiştir. Diğer yapı adalarında da görüşmeler ve dosya üzerindeki incelemeler devam etmektedir..." denildi

Bakanlık Fikirtepe ofisi ne zaman açılacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Fikirtepe ofisini ne zaman açacağı ise henüz belli değil. Dün yapılan açıklamada ofisin hizmete gireceği zaman ile ilgili olarak "kısa sürede" ifadeleri kullanılmış ve "İrtibat ofisimizde mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızla hızlı şekilde iletişime geçilerek sorunların çözümü hedeflenmektedir..." denilmişti.