Bankalar Merkez Bankası indirimine kayıtsız kalamaz

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, Merkez Bankası'nın üst üste aldığı faiz kararlarına bankaların kayıtsız kalamayacağını söyledi.

Bankalar Merkez Bankası indirimine kayıtsız kalamaz

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu-İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, Merkez Bankası'nın üst üste aldığı faiz indirim kararları sonrasında gözlerin bankalara çevrildiğini söyledi. Bankaların bu indirimlere karşı kayıtsız kalamayacağını ve konut kredi oranlarında indirime gitmesi gerektiğini belirten Tellioğlu, Merkez Bankası kararlarının zorlu bir süreçten geçen Türkiye için moral verici bir nitelik taşıdığının da altını çizdi

Kredili satışlarda dikkat çekici düşüş
Yaptığı yazılı açıklamada tüketicinin konut alımına yönelmesinde büyük rol oynayan konut kredilerinde yüzde 1'lik psikolojik sınıra vurgu yapan Tellioğlu, bu oranın üzerine çıkılması halinde kredili satışlarda düşüş yaşandığını belirterek:

"Bu oranların altında kalınması halinde tüketici maliyetlerinin düşecek, böylece borçlanma ve gayrimenkul edinme isteği ise yükselecektir..." ifadelerini kullandı. 

Bankalar kayıtsız kalamaz
Merkez  Bankası'nın üst üste aldığı faiz indirim kararına bankaların kayıtsız kalamayacağını ve mevcut faiz oranlarının hali hazırdaki yüzde 1'lik düzeyinin altına düşme halinde sektörde canlanma eğiliminin güçleneceğini söyleyen Tellioğlu:

"Bankalardaki mevcut faiz oranları halihazırda yüzde 1'in üzerinde. Faizler ancak yüzde 1 bandının altına indiğinde sektör canlanır ve bekleyen konut talebi hızla alıma döner. Konutta faiz yüzde 1'in altına inerse rekor kırılır." şeklinde konuştu.