Banliyö hatları için 150 milyon Euro'luk kredi anlaşması

Hazine Müsteşarlığı ile Avrupa Yatırım Bankası arasında, 150 milyon Euro tutarında kredi anlaşması imzalandı. Kredi Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatları'nın iyileştirilmesi adına kullanılacak.

Banliyö hatları için 150 milyon Euro'luk kredi anlaşması

Hazine Müsteşarlığı ile Avrupa Yatırım Bankası arasında 150 milyon Euro tutarında anlaşma imzalandı. Anlaşma ile birlikte elde edilen kredi Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı raylı sistemlerinin iyileştirilmesi programı kapsamında harcanacak.

Banliyö Hatları için dev kredi anlaşması

Avrupa Yatırım Bankası ile Hazine Müsteşarlığı Marmara Projesi kapsamında yer alan alt projenin finansmanı için 150 milyon Euro tutarında kredi anlaşmasıa imza attı. Hazine Müsteşarlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre elde edilen finansman Sirkeci-Halkalı ile Gebze Haydarpaşa Banliyö Hatları'nın iyileştirilmesi ve elektromekanik al projesinin kısmi finansmanına harcanacak. 

Hazine Müsteşarlığı açıklaması

Dün Hazine Müsteşarlığı'nın resmi internet sitesinde yapılan açıklamada 150 milyon Avro tutarındaki finansmanın sağlanmasına yönelik kredi anlaşmasının Hazine Müsteşarlığı ile Avrupa Yatırım Yabnakası arasında 1 Mart 2018 tarihinde imzalandığı belirtilerek: "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Marmaray Projesi kapsamındaki “Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Elektromekanik Sistemler” alt projesinin kısmi finansmanı için anlaşma imzalanmıştır." denildi. 

Banliyö hatlarında hedef 2018

Açılışı yılan hikayesine dönen banliyö hatlarının hizmete alınış takvimi de neredeyse kesinleşti. Daha önce hatların 2018 yılı içinde hizmet vermeye başlanacağını dile getiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın açıklamaları doğrultusunda çalışmaların tüm yoğunluğuyla devam ettiği görülüyor. Anadolu'dan gelen yüksek hızlı trenlerin Haydarpaşa'ya dek uzatılmasına olanak sağlayacak hattın açılışında herhangi bir aksama yaşanmaması için alt yapı inşaat çalışmalarının Ağustos ayında, sinyalizasyon çalışmalarının ise Eylül ayında tamamlanması hedefleniyor. Projeyi Marmaray'ın Halkalı ve Gebze'ye uzatılma girişimi olarak tanımlayan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan gecikmelerin de arkeolojik kazılar, kamulaştırmalar ve sözleşmeye dahil edilen işler nedeniyle geciktiğini açıklamıştı. 

Seferler yıl sonunda başlayacak

Bakan Ahmet Arslan, Eylül ayında sinyalizasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından kalan sürede test sürüşlerini gerçekleştireceklerini ve Gebze-Halkalı banliyö tren seferlerinin ise yıl sonunda başlayacağını belirterek: "2018 yılı tamamlanmadan Gebze'den Halkalı'ya dek Marmaray araçları ile kesintisiz bir yolculuk yapılabilecek. Buna paralel olarak Ankara'dan kalkan bir hızlı trenin de Halkalı'ya ulaşması mümkün hale gelecek. Bu sene sonu gelmeden, vatandaşlarımıza bu hizmetleri kazandırmış olacağız." ifadelerini kullandı. 

Gebze ile Halkalı arası 105 dakikada aşılacak

İstanbul Anadolu Yakası'nda hizmet verecek Gebze-Haydarpaşa ve Avrupa Yakası'nda hizmet sunacak Sirkeci-Halkalı Banliyö hatlarının Marmaray aracılığıyla birbirine bağlanmasıyla birlikte iki yaka arasındaki ulaşım ihtiyacı da önemli bir ivme kazanmış olacak. Yaklaşık 76 kilometrelik kent içi raylı sistem hattının tamamlanmasıyla ve sonrasında ise ulaşım süresinin 105 dakikaya düşmesi bekleniyor.