Antoni Gaudi'nin Casa Vicens'i UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

Barselona'da yer alan Casa Vicens, inşasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala insanlara ilham kaynağı olmaya devam ediyor

Antoni Gaudi'nin Casa Vicens'i UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

Antoni Gaudi'nin eseri olan Casa Vciens, Gaudi'nin otuzlu yaşların başında olmasına rağmen ustalıkla ele alıp, otuzlu yaşların sonunda tamamlandığı ve Vicens ailesine özel olan bir evdir. Barselona'ya yolu düşen herkesin rastladığı zaman hayranlık içinde baktığı Casa Vicens, Gaudi'nin, Manuel Vicens i Montaner tarafından görevlendirmesi ile 1883-1888 yılları arasında yapılmış.

 

Barselona'nın Casa Vicens'i UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

 

Mozarabik kültürün neoklasik ve modernizm akımları ile iç içe geçtiği eser, aynı zamanda Art Nouveau tarzını yansıtıyor. Sıra dışı görüntüsünü, Gaudi'nin etkilendiği çiçeklere borçlu olan yapının çatı kısmında da kubbeler bulunuyor. Buraya çıkıldığında çevrenin keyifle seyredilebilmesini sağlayan Casa Vicens'in iç bölümlerinin muhteşem görüntüsü ile karşılaşıyorsunuz. 

 

Barselona'nın Casa Vicens'i UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

 

Gaudi'nin üç boyutlu algısı yaratacak figürlerle donattığı evin her odası, farklı bir deneyim sunuyor. Doğa kaynaklı figürlerin ağırlıkta olduğu yemek odası, kubbe boyası ile öne çıkan ve gökyüzüne uzanan bir oturma odası, süslemeler Casa Vicens'in kendine has imzası niteliğinde. 

 

Barselona'nın Casa Vicens'i UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

 

Yüzyıllardır tüm görkemi ile ayakta kalan eserin, daha uzun yıllar ayakta kalabilmesi için restore edilmesi gerekiyordu. 2015 yılından 2017 yılının son aylarına kadar devam eden restorasyon işleminin tamamlanmasından sonra Casa Vicens, müzeye dönüştürülerek ziyarete açıldı. Her bir noktsı aslına sadık kalınarak restore edilen ve iyileştirilen eser, Gaudi'nin ilk başyapıtı sayıldığı için ayrı bir önem taşıyor. 

 

Barselona'nın Casa Vicens'i UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

 

UNESCO'nun Dünya Mirasi Listesi'ne giren ve modern zamanların mimari mirasına olağanüsü yaratıcı bir katkı şeklinde nitelendirilen yapı, ziyarete gelenleri de sürprizle karşılıyor. İspanyol ressam Francesc Torrescassana i Sallares'in 32 tablosu ve Antoni Gaudi'nin yaptığı mobilyaların da koleksiyonda bulunduğu ev , ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Gaudi'nin hayata bakış açısı ve sanat anlayışının ilginç bir yansıması haline gelen Casa Vicens, Katalan Modernizminin yolunu açan eserlerden biri.