Baruthane parkı dönüşümüne TOKİ ve Bakanlık engeli

Ataköy sahil kesiminde yapılaşmaya açılmayan ve halkın sahile ulaşabileceği tek alan olarak kalan Baruthane arazisinin parka dönüşümünün önünde tek engel Çevre Bakanlığı ve TOKİ kaldı.

Baruthane parkı dönüşümüne TOKİ ve Bakanlık engeli

Son yıllarda gerçekleşen yapılaşma ve mahkeme kararlarına rağmen süren projelerle ülke gündemine oturan Ataköy sahilinin son kalesi, Tarihi Baruthane Arazisi'nin halka açık bir parka dönüşümünün önünde TOKİ engeli bulunuyor. Radikal'den Ömer Erbil imzalı haberde dile getirilen iddiaya göre, halkın sahile ulaşabilmesine olanak veren ve yapılaşmaya açılmamış tek arazinin halka açık bir parka dönüşümüne TOKİ'nin yanaşmama nedeni ise 2010 yılından bu yana araziden alınan toplam 30 milyon TL'lik kira bedeli. 

Tarihi Baruthane binalarını da bünyesinde bulunduran 60 bin metrekarelik bu arazinin akıbeti aslında Çelebican İnşaat'ın hayata geçirmeyi düşündüğü Blumar projesine mühür vurulmasıyla birlikte değişti. Arazinin bir kent halk parkına dönüşümü ve halkın sahile ulaşabileceği son mekanın park olarak değerlendirilmesi yolundaki öneriler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne de AKP'li meclis üyeleri tarafından getirildi. Yapılan açıklamalar sonrasında Belediyes Başkanı Kadir Topbaş'ın da bu arazinin parka dönüşümü konusunda istekli olduğu ancak Çevre ve Şehircilik bakanlığı ile TOKİ'nin bu araziden gelmesi olasi kira gelirini terk etmek istemediği ortaya çıktı. 

Kadir Topbaş da park olsun istiyor
Toplu Konut İdaresi'nin mülkiyetindeki Bakırköy Zeytinlik Mahallesi'nde yer alan 59 bin 799,89 metrekarelik yüzölçüme sahip arazi üzerinde hayata geçirilmesi planlana Çelebican İnşaat Otelcilik'e 49 yıllığına kiralanmıştı. Kiralama 2010 yıılında gerçekleşmiş, şirket TOKİ'ye yılda 6 milyon lira bedel ödeyeceğini söylemişti. Ancak planlar tutmadı; firmanın hayata geçirmeyi düşündüğü Blumar isimli proje,Tabiat Varlıkları Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür Varlıkları Kurulu ve Bakırköy Belediyesi'nin rol oynadığı bürokrası sürecinin sonunda, anıt ağaçlar ve kültür varlıklarıyla ilgili bir meseleye paralel olarak durdurulmuştu.