Başbakan Davutoğlu'ndan Sur açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, acele kamulaştırma kararı ile ülke gündemine gelen Diyarbakır'ın Sur ilçesinde uygulanacak dönüşüm hamleleri hakkında bilgi verdi

Başbakan Davutoğlu'ndan Sur açıklaması

Dün üç Bakan tarafından ziyaret edilen Diyarbakır'a bugün ulaşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, acele kamulaştırma kararı ile ülke gündemine gelen Sur ilçesinde yürütülecek imar hamlesi hakkında açıklamalarda bulundu. 

Kadim şehir Diyarbakır
Diyarbakır kentinin tarih boyunca çok sayıda kültürün izini taşıdığını ve bu mirasın günümüze dek ulaştığını söyleyen Ahmet Davutoğlu, Sur kentsel dönüşümünde mülkiyet hakkına saygı gösterileceğini açıkladı.

Acele kamulaştırma mülkiyet hakkını yıkmayacak
Davutoğlu Cizre, Silopi ve Sur'un ihtiyaçlarının birbirinden ayrı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, konuşmasında şu hususlara vurgu yaptı:

- Amacımız önce insanı,sonra mekanı korumaktır. Sonrasında zamanın dokusuna uygun şekilde yaşamı normalleştirmektir.
- Çalışmalar süresince doğru olmayan ifadeler dile getirildi. Bizim için " Sur'u insansızlaştırmak istiyorlar, Sur'dan Diyarbakırlıları çıkarmak istiyorlar, kentsel dönüşüm kapsamında yüksek binalar inşa edecekler" diyorlar. Bunlar asılsızdır.
- Sur'u yeniden inşa edeceğiz. İnsanımızın mekanla ilişkisini kesmeyeceğiz ve mülkiyet hakkına riayet edeceğiz. Acele kamulaştırma kararı mülkiyet hakkını koruyacak şekilde uygulanacak

Yüksek bina yapılmayacak sözü
- Bölgede en yüksek bina Ulu Cami olacak ve hiç bir yapı Ulu Camii minaresinde yüksek olmayacak. Hiç bir bina tarihi eserlere yukarıdan, depeden bakmayacak.

Vatandaşlar mağdur edilmeyecek
- Çalışmalar yürütülürken tarihi ve mimari doku korunacak. Mülkü olanlar kendi imkanlarıyla ne yapabileceklerse yapacaklar. Kirada olanlar, kira öder gibi ev sahibi olacak. İşgalci konumumdakiler dahi en iyi imkanlarda ev sahibi olacaklar.
- Yürütülen çalışmalarda iki ilke belirlenecek: 1- UNESCO Kültürel Miras Listesine uygunluk 2- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından da kabul edilen 2012 tarihli Koruma Amaçlı İmar Planı esas alınacak.