Başbakan'ın dediği oldu, faizler düştü: Yüzde 0.82

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hükümet üyelerinin son günlerde yaptığı konut kredi faizlerini indirme çağrısına ilk yanıt Ziraat Bankasından geldi. Ziraat bankası 1-24 Aylık kredi vadeleri için aylık faiz oranını yüzde 0.82'ye çektiğini açıkladı.

Başbakan'ın dediği oldu, faizler düştü: Yüzde 0.82

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yıllık faiz oranların yüzde 9'a indirme çağrısı ile başlayan ve sonrasında Başbakan Yıldırım tarafından sürdürülen, konut kredilerini düşürme çağrısına ilk yanıt Ziraat Bankası'ndan geldi. Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.82'ye çektiğini açıkladı.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz oranları
Ziraat Bankası tarafından, 10.08.2016 tarihinden itibaren uygulanacak Konut Kredisi Faiz Oranları, 24 aylık kredi vadelerinde yüzde 0.82 olarak belirlendi. 25-60 aylık kredi vadelerinde yüzde 0.90 ve 61-120 aylık kredi vadelerinde ise yüzde 0.95 olarak saptandı. Ziraat Bankası'nın 120 aylık vadelerde dahi, sektörün psikolojik sınır olarak belirlediği yüzde 1'in altında kaldığı dikkat çekti. 

Konut satışında ivme yaratacak
Merkez Bankası'nın son aylarda gerçekleştirdiği hamlelerin ardından konut sektöründe faaliyetlerini sürdüren profesyoneller gözünü bankalara dikmiş, psikolojik sınır olarak belirlenen yüzde 1'in altına düşülmesi halinde konut satışlarının patlama yapacağı görüşünü bildirmişti. Konut sektörünün önde gelen kuruluşları GYODER ve Emlak Konut tarafından sürdürülen indirim kampanyaları sonrasında da Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından yinelenen çağrıya yanıt veren Ziraat Bankası ile birlikte gözler diğer bankalara çevrildi. 

2016 yılına rekor satış hedefiyle giren gayrimenkul sektörü, diğer bankaların da katılımıyla birlikte birlikte bu hedefi gerçekleştirme noktasında önemli bir avantaj kazanmış olacak.