Beylerbeyi Tüneli yeniden hizmete açılıyor

1970'li yıllardan bu yana trafiğe kapalı durumda bulunan Beylerbeyi Sarayı Tüneli, Üsküdar Belediyesi'nin girişimleriyle yeniden hizmete açılacak. Tünel ile birlikte Üsküdar-Çengelköy hattı sahil yolculuğunun 15 dakikaya düşürülmesi planlanıyor.

Beylerbeyi Tüneli yeniden hizmete açılıyor

Üsküdar Belediyesi, Üsküdar-Beylerbeyi-Çengelköy arasında yaklaşık 1.5 saat süren yolculuğu 15 dakikaya kadar düşürecek Beylerbeyi Sarayı Tüneli'nin yeniden hizmete alınması için girişimlerinin sonuna geldi. Tünelin yapım ve onarım çalışmaları sırasında orijinal dokunun korunmasına özen gösterildi.

Beylerbeyi Sarayı Tüneli ulaşım yükünü hafifletecek
1829-1832 yılları arasında Sultan II. Mahmud tarafından Üsküdar ile Beylerbeyi semtleri arasındaki ulaşımı sağlamak amacıyla yapılan ve 1970'li yıllara kadar kullanılan Beylerbeyi Sarayı Tüneli, yaklaşık 2.90 metre yüksekliğinde. Gazete Habertürk'te yer alan habere göre tünelin ulaşıma açılmasıyla birlikte özellikle toplu ulaşımda önemli bir rahatlama yaşanacak. 

Beylerbeyi Tüneli yeniden hizmete açılıyor

1970'li yıllardan önceki haline dönüyor
Beylerbeyi Sarayı'nda yer alan Set Bahçeleri'nin altından geçen tünelin yapılan çalışmalarla 1970'li yıllardan önceki hizmet işlevine geri dönebilmesi sağlandı. 1970'li yıllarda hizmete kapatılan tünel, müze ve sergi salonuna dönüşmüştü. 

1.5 saatlik yol 15 dakikaya düşecek
Yeni sistemle birlikte tünelde toplu ulaşım araçlarının yolculuğu mümkün olacak. Tek yönlü biçimde ulaşım sağlansa da, sürelerde çok önemli bir anantaj ortaya çıkmış olacak. Hat üzerindeki ulaşım, Beylerbeyi Sarayı Tüneli'nin tamamlanmasının ardından 1.5 saatten 15 dakikaya kadar düşecek.