Bolu'da tarih iş makinelerinin altında kaldı

Bolu Belediyesi, Osmanlı döneminden kalma tarihi arastanın parçası olarak işlev gören tarihi yapının yıkımına dün başladı

Bolu'da tarih iş makinelerinin altında kaldı

Bolu Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamına aldığı Osmanlı döneminden kalma tarihi arastanın yıkımına başladı. 

Kentsel dönüşüm tarihi görmedi
Yıkım işlemleri Bolu Belediyesi tarafından görevlendirilmiş ekiplerin girişimiyle dün başlarken, Belediye'nin Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından tarihi binaların korunması amacıyla Koruma Kurulu'na yaptığı tescil başvurusunun sonucunu beklememesi dikkat çekti.

Tarih, kentsel dönüşüm ve ranrt kokusu
Osmanlı döneminden kalma arastanın bir parçası olan tarihi binaya yönelik yıkım girişimini eleştiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, tarihi değerlerin yıkımına sessiz kalan ve ortak değerlerin korunması için çaba göstermeyen herkesin yargı önünde hesap vereceğini söyledi. Belediyelerin asli görevlerinin tarihi ve kültürel mirasları yıkıp yok etmek olmaya başladığını vurgulayan Candan:

"Kültür Bakanlığı ve Koruma Kurulları’nın tarihimizin yok edilmesine karşı sessiz kalmasını anlayamıyoruz. Bölgede günümüze kadar kalan tarihi yapı zenginliği aynı yöntemle yok edilmişken aynı tavır tekrar sergileniyor. Koruma Kurulu’na tescil başvurusu yaptık, Koruma Kurulu’ndan hala ses yok. Koruma Kurulu’nun tescil kararını beklemeden Bolu Belediyesi’nin bu acelesini de anlamıyoruz." dedi.

Geri dönülmez zararlar
Candan, Bolu Belediyesi'nin girişiminin Bolu için geri dönülmez zarar anlamına geldiğini ve yapılacak yıkım girişimlerini takip edeceklerini de sözlerine ekledi.