Bomonti Bira Fabrikası nerede?

Son yıllarda arazisi üzerinde çeşitli projelerin yapıldığı ve 2015 yılında bu yana eğlence merkezi olarak kullanılan Bomonti Bira Fabrikası nerede? İşte yanıtı...

Bomonti Bira Fabrikası nerede?

Son yıllarda arazisi üzerinde çeşitli projelerin yapıldığı ve 2015 yılında bu yana eğlence merkezi olarak kullanılan Bomonti Bira Fabrikası nerede? İşte yanıtı...

İsviçreli Bomonti kardeşler tarafından kurulan Türkiye'nin ilk modern bira fabrikası olan Bomonti Bira Fabrikası 1890 yılında kurulmuştur. 1902 yılında ise bugünkü yerinde hizmet vermeye başlamıştır. 1912 yılında Bomonti ve rakipleri Nektar Şirketleri birleşerek, Bomonti-Nektar Birleşik Bira Fabrikaları şirketlerini kurmuşlardır. 

 

Bomonti Bira Fabrikası nerede?

 

1930'lu yıllarda açılan Bomonti Bira Bahçesi, 1950'li yıllara kadar İstanbullulara hizmet vermiştir. Fabrika 1938 yılında Tekel'in yönetimine girmiştir. 1976 yılında ise 37 milyon litre üretime ulaşmış ve 1991 yılında boşaltılmıştır. 

40 dönüm arazi üzerinde konumlanan Bomonti Bira Fabrikası 2010 yılında ''IC İçtaş İnşaat'' tarafından alınmış ve alan üzerinde bir otel projesine başlanmıştır. 2015 yılından bu yana ise bina eğlence merkezi olarak kullanılmaktadır. 

 

Bomonti Bira Fabrikası nerede?

 

Bomonti Bira Fabrikası nerede? 

Adını İstanbul'un en eski semtlerinden birine vermiş olan Bomonti Bira Fabrikası, Şişli Bomonti'de yer almaktadır.