Burj Halife gölgede kalacak

828 metre yüksekliğe sahip Burj Khalifa, Cidde'deki 'Krallık Kulesi' ve Hazar projesi kapsamında inşa edilen Azerbaycan Tower'ın tamamlanması ile birlikte 'en yüksek bina' ünvanını yitirecek

Burj Halife gölgede kalacak

1 kilometrelik yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası olacak 'Krallık Kulesi'nin yapımına Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde başlandı. Krallık Kulesi tamamlandığında, şu anda dünyanın en yüksek binaları konumunda bulunan Burj Khalifa'dan 172, Shangai'deki World Financial Centre'dan da 508 metre daha yüksek olacak. Binayı Bin Laden Group inşa edecek.

Krallık Kulesi Terası

Tek başına servet
Proje, bugüne dek 'tek bir bina için harcanan' en yüksek yatırım bedeline de sahip olacak. Toplam maliyeti 1.23 milyar dolar olan Krallık Kulesi'nde 80 bin ton çeliğin kullanılacak. Yapılan açıklamaya göre 157. katına bir teras yapılacak olan kule, toplamda 200 kat yüksekliğine sahip olacak. Usame Bin Ladin'in babası tarafından kurulan Bin Laden Group tarafından yapımı üstlenen bina, Hazar denizinin üzerine inşa edilmesi planlanan Azerbaycan Tower dışarıda bırakılırsa, dünyanın en uzun binası ünvanına sahip olacak.

Azerbaycan Tower

Azerbaycan Tower bin 50 metre
 zeri işadamı Hacı İbrahim Nehramli’nin sahibi olduğu Avesta Concern şirketi tarafından zerbaycan’ın başkenti Bakü'nün 28 kilometre güneyinde Hazar Denizi üzerinde inşa edilecek ‘Hazar Adaları’ Projesi kapsamında hayata geçirilecek olan Azerbaycan Tower ise, Dubai'deki 828 metrelik' Burj Halife'den 222 metre daha uzun olacak. 2018 yılında inşasına başlanacak Azerbaycan Tower, dünyanın en yüksek ve en lüks binası olan 'Burj Halife'den unvanını alan ikinci proje olacak. .