Bursa'da eski bir Rum köyü: Trilye

Her sokakta tarihin canlı hissedildiği Bursa'nın eski bir Rum köyü olan Trilye, Mudanya'ya 11 kilometre uzaklıkta...

Bursa'da eski bir Rum köyü: Trilye

Her sokakta tarihin canlı hissedildiği Bursa'nın eski bir Rum köyü olan Trilye, Mudanya'ya 11 kilometre uzaklıkta... Marmara'ya kıyısı olan bu şirin belge tarihi dokusunu günümüze kadar korumuş. Antik çağlardan beri yerleşime açık olan Trilye ve çevresinde attığınız her adımda tarihi bir yapı ile karşılaşabilirsiniz. 

 

Bursa'da eski bir Rum köyü: Trilye

 

Beldenin ismini, Rumca 3 aziz anlamına geldiği ve barbunya balığı anlamına gelen trigliya'dan aldığı söyleniyor. 1330 yılından itibaren Osmanlı egemenliğine giren Bursa Trilye'nin adı 1963 yılında Zeytinbağı olarak değiştirilse de 2011 yılında tekrar iade edilmiş. Tarihi kayıtlara göre Trilye'de 1908 yılında 820 hane varmış. 19. Yüzyıl sonlarında ise belgede 109 Türk ve 3 bin 657 Rum'un yaşadığı biliniyor. Bugün ise hiç Rum bulunmuyor. Yunanistan'da kurulmuş olan aynı isimli kasabada yaşayanlar Trilye'ye turistik amaçla sık sık geliyor. 

Kırmızı kiremitli çatıları ile tarihi bir görüntü sunan Trilye Bursa, dar sokakları ile turistlere farklı anlar yaşatıyor. Son yıllarda popülerliği artan Trilye, sit alanı olduğu için özgün yapısını bugüne kadar koruyabilmiş. Köyü yürüyerek birkaç saatte gezmek mümkün. Trilye'de görülmesi gereken yerler ise şöyle; Dündar Evi, Kemerli Kilise, Taş Mektep, Fatih Camii, Osmanlı Hamam, Medikion Manastırı. 

 

Bursa'da eski bir Rum köyü: Trilye

 

Trilye'ye nasıl gidilir? 

İstanbul'dan araçsız gelecekler için en kolay yol Mudanya'ya giden deniz otobüsüne binmek. Deniz yolculuğu ile beraber İstanbul - Trilye arası mesafe 135 kilometre oluyor. Deniz otobüsü ile Mudanya'ya geldikten sonra, oradan yarım saate bir kalkan minibüsler ile Triye'ye ulaşabilirsiniz. Trilye Mudanya arası ise zeytinlikle ile dolu manzaralardan oluşan 10 kilometrelik bir yoldur. Unutmamanız gerek şey ise, yolda göreceğiniz yön tabelalarında Trilye değil, Zeytinbağı yazar. 

 

Bursa'da eski bir Rum köyü: Trilye