Büyükçekmece'nin Albatros'u rezidansa dönüşürken

İstanbul Büyükçekmece'de Albatros Parkı'na rezidans ve otel inşa etme planı, Belediye ile halkı karşı karşı getirdi. Parkın etrafını tellerle çeviren CHP'li Büyükçekmece Belediyesi, halkın parka girişini yasakladı

Büyükçekmece'nin Albatros'u rezidansa dönüşürken

Büyükçekmece sahilinin ayakta kalan son yeşil alanlarından biri olan Albatros Parkı'na otel ve rezidans inşa planı, halk ile Büyükçekmece Belediyesi'ni karşı karşıya getirdi. Taraflar arasındaki gerilim her geçen gün büyürken, Belediye parkın etrafını tellerle çevirdi ve halkın parka girişini yasakladı. Polisin zaman zaman sert biçimde müdahalesine maruz kalan 20 vatandaşın gözaltına alındığı bilgisi verildi.

Büyükçekmece Belediyesi: Benim mülküm, istediğimi yaparım
İstanbul Büyükçekmece sahilinde yer alan 30 bin metrekarelik yeşil alanıyla ilçenin sahil kesimindeki tek yeşil alanı olan Albatros Parkı'nda rezidans ve otele dönüşüm gerginliği yaşanıyor. Bölge halkı ve sivil toplum kuruluşlarının itirazlarına aldırmayan CHP'li Büyükçekmece Belediyesi parkın mülkiyetinin kendisinde olduğunu vurgulayarak, "otel ve rezidans" yapılacağını belirtiyor. Plana karşı çıkan vatandaşların parka girişini polis müdahalesiyle engelleme yoluna giden Belediye, parkın etrafını da tel örgülerle çevirdi.

Büyükçekmece'nin Albatros'u rezidansa dönüşürken

Büyükçekmece'nin ağaçları, rant kurbanı
Bölgede otel, rezidans ve dükkandan oluşan bir proje inşa etmek isteen Büyükçekmece Belediyesi'nin girişimine karşı çıkan sivil toplum kuruluşları, parkın ağaçlarının kesilmeye başlandığını vurguladı. Pazar günü polis ve zabıta müdahalesiyle bölgeden uzaklaştırılmak istenen sivil toplum kuruluşlarından 20 kişinin gözaltına alındığı, sonrasında ise serbest bırakıldığı bilgisi alındı.

Yükselen halk muhalefetine, Türkiye siyasi gündeminin moda haline gelmiş "komplo" diliyle yanıt veren Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgun, parkın 1957'den bu yana belediye mülkünde olduğunu belirterek:

"30 bin metrekare alanın 10 bin metrekaresinde yapılaşma olacak. Burada büyük bir proje planlıyoruz. 10 bin metrekare inşaat sonrasında kalan 20 bin metrekarelik alan sahil alanıyla birleşecek ve 190 bin metrekarelik yeşil alan yaratılacak..." dedi.

Hasan Akgün, kendisine yöneltilmiş itirazlar hakkında da: "Konu yeşil alan değil, beni yıpratmaya çalışan parti içindeki muhalif birkaç kişinin kamuoyunu yanıltma girişimleri... Bu kişiler gençlerin de aklını karıştırıyor..." dedi.