Çamlıca Camii nerede, ne zaman açılacak?

Yapımına Mart 2013’te başlanan Çamlıca Camii nerede, ne zaman açılacak? Çamlıca Camii projesi açılış tarihi haberimizde yer alıyor.

Çamlıca Camii nerede, ne zaman açılacak?

Türkiye’nin en büyük camii projesi olan Çamlıca Camii’nde inşaat tüm hızıyla sürüyor. Çamlıca Altunizade mini metrosuyla ulaşımında rahat bir şekilde sağlanacağı Çamlıca Camii nerede, ne zaman açılacak?

Üsküdar’da konumlandırılan caminin temeli Mart 2013’te atılarak, yapım çalışmalarına start verilmişti. Tamamlandığında 60 bin kişilik bir kapasiteye sahip olacak caminin mimarı ise Hacı Mehmet Güner. 6 minareli olacak şekilde tasarlanan Çamlıca Camii, İstanbul’un her tarafından görülebilecek.

Çamlıca Camii nerede, ne zaman açılacak?

Açılış Kadir Gecesi’nde yapılacak

2016 yılının Kadir Gecesi açılışının yapılması planlanan Çamlıca Camii’nin yanında kütüphane, sanat galerisi ve otopark da yer alacak. Yürüme yolları ve seyir teraslarının da olacağı camide Türk İslam eserlerinin sergileneceği bir de müze olacak.

Çamlıca Camii’ne ulaşımın nasıl olacağı da düşünüldü. Buna göre camiye ulaşım Çamlıca Altunizade mini metrosuyla sağlanacak. Ağustos 2015’te ihalesi yapılacak metronun toplamda 4 kilometreden oluşması planlanıyor.

Çamlıca Camii’nin yapımına nasıl karar verildi?

Türkiye’nin en büyük camisi olacak Çamlıca Camii’nin yapımına karar veren kişi, Recep Tayyip Erdoğan. Dönemin başbakanı olarak Kahramanmaraş’taki camiyi çok beğenen Erdoğan, daha büyük bir caminin İstanbul’a yapılmasına ön ayak oldu. Camiye ulaşım için ayrıca 3 kilometrelik tünelde yapılacak.