Çamlıca Kulesi'nde sona yaklaşıldı

Tamamlandığında 388,5 metre yüksekliği ile İstanbul'un simgesi olacak Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nde betonarme bölümlerde giydirme çalışmaları başladı

Çamlıca Kulesi'nde sona yaklaşıldı


İstanbul Çamlıca Tepesi'nde yer alan baz istasyonlarının yarattığı çirkin görüntünün giderilmesi ve tüm baz istasyonlarının aynı çatı altında toplanmasını sağlamak amacıyla inşa edilen Çamlıca Kulesi'nde sona yaklaşılıyor. 

Çalışmalar hızla devam ediyor

Elektronik aletlerin yerleştirilme işlemlerinin devam ettiği Çamlıca Kulesi'nde betonarme bölümlerde kaplama ve giydirme işlemleri başladı. Kulenin 221 metre yüksekliğinden aşağı doğru devam edecek olan çalışmalar tamamlandığında Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nin toplam yüksekliği 388,5 metre olacak. Kulenin zirvesi ise deniz seviyesinden 576,5 metre yüksek olacak. 

Çamlıca Kulesi'nde hedef 2018

İstanbul Çamlıca'daki baz istasyonu, verici ve anten yoğunluğunun oluşturduğu görüntü kirliliğinin tek çatı altında toplanması amacıyla geliştirilen, süreç içinde de turistik faaliyetleri kapsayacak şekilde projelendirilen Çamlıca Kulesi'nde inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi hakkında açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, hedefin 2018 yılı içinde tamamlanması olduğunu belirterek: "Proje tamamlandığında daha kaliteli yayıncılık yapılacak..." ifadelerini kullandı. 

 

Çamlıca Kulesi

 

Hedef görüntü kirliliğini azaltmak

Daha kaliteli yayıncılık ve İstanbul Çamlıca'nın görüntü kirliliğine son vermek maksadıyla geliştirilen Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'ne ilişkin olarak katıldığı özel bir radyo kanalında değerlendirmelerde bulunan Ahmet Arslan: "Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi Projesi kapsamında sayısal yayıncılıkla birlikte tüm radyo ve televizyonlar tek bir noktada toplanacaklar. Hedef kulenin bu sene içinde bitirilip hizmete açılması olacak. Yayın kalitesinin düşmesi söz konusu değil. Tam tersine çok daha kaliteli bir yayıncılık yapılacak..."dedi. 

 

Çamlıca Kulesi

 

Mayıs 2017 hedefi tutmadı

Çamlıca Kulesi'ni inşa eden inşaat firmasından alınan ilk bilgiler, projenin Mayıs-Haziran 2017 periyodunda tamamlanması yönündeydi. Ancak bu hedef çeşitli problemlerden dolayı tutmadı. Temel amacı görüntü kirliliğinin giderilmesi ve baz istasyonlarının tek çatı altında toplanması olan projede sosyal alan etkileşimleri ile senede önemli bir ziyaretçi sayısı ve gelir hedeflendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan geçtiğimiz yıllarda yaptığı bir açıklamada Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nin İstanbul'un silüetine önemli bir katkı sunacağını belirtmiş ve "Kule toplamda 365 metre yüksekliğe ulaşacak. 160'ıncı metrelerde 2 seyir terası  ve 170"inci metrede ise bir restaurant bulunacak. İnşaat toplam 49 kattan oluşacak. Kente gelen turistler seyir teraslarını kullanarak tarihi kenti kuş bakışı olarak izleme olanağına kavuşacaklar..." ifadelerini kullanmıştı. 

 

Çamlıca Kulesi

 

Yılda 4.5 milyon turis getirecek 170 milyonluk yatırım

İstanbul Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nın toplam maliyeti ise 170 milyon TL olarak açıklanmıştı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çamlıca Camii ile birlikte projenin İstanbul'un silüetine önemli bir katkı sunacağını belirterek: "Yılda 4.5 milyon civarında turisti çekmesini bekliyoruz..." demişti. Sarıdağlar İnşaat tarafından hayata geçirilen Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'nin kat yükseklikleri 4.5 metre olarak tasarlandı. 220 metre düzeyindeki kule yüksekliği anten uzunluğuyla birlikte 365 metre seviyesine yükselecek.

 

Çamlıca Kulesi

 

Çamlıca TV Radyo Kulesi nedir?

- İnşaat çalışmalarına başlanan Küçük Çamlıca TV Radyo Kulesi, bölgede yoğunlaşan ve görüntü kirliliğine neden olan anten ve anten kulelerinin kaldırılarak tek bir noktada toplanması amacıyla geliştirildi.

- Toplamda 170 milyon TL'ye mal olacak proje, Sarıdağlar İnşaat tarafından hayata geçiriliyor.

- Küçük Çamlıca Tv-Radyo Kulesi, 53 kattan meydana gelecek ve betonarme olarak inşa edilecek. Kulenin yüksekliği 220 metre olacak. Her katın yüksekliği ise 4.5 metre olarak tasarlandı. Kulenin üzerine yerleştirilecek 165 metre uzunluğundaki Anten ile birlikte Kule, 365 metre yüksekliğe ulaşacak. 

- Bu anten, dağınık halde bulunan antenlerin tek bir noktada toplanarak hizmet vermesine olanak tanıyacak. 

- Kulenin kimi katlarında restoranlar ve seyir tesarları bulunacak. Bunlardan bazıları dönme hareketi ile ziyaretçilerine İstanbul'u yüksekten seyredebilme olanağı sunacak. 

 

Çamlıca Kulesi

 

Eyfel Kulesi'nden daha yüksek olacak 

170 milyon TL'ye mal olacak proje Sarıdağlar İnşaat tarafından hayata geçiriliyor. 53 kattan meydana gelen Çamlıca TV-Radyo Kulesi 220 metre yüksekliğe sahip. Kulede her bir katın yüksekliği ise 4,5 metre. Çamlıca Tv Radyo Kulesi projesi her gün yaklaşık 3 metre yükseliyor. İstanbul'un en önemli simgelerinden biri olması beklenen kulenin 148'inci ve 153'üncü metrelerinde seyir terasları, 153'üncü ve 175'inci metrelerinde ise restoranlara yer verilecek. Kule tamamlandığında Eyfel Kulesi'nde daha yüksek bir yapı olacak. Kule tamamlandığında deniz seviyesinden 583 metre yüksekliği olacak. 

İkinci kule de yapılacak

Geçtiğimiz aylarda 2017 yılı içerisinde tamamlanacağı açıklanan Çamlıca Tv-Radyo Kulesi tamamlandıktan sonra ikinci bir kule yapılması planlanıyor. RTÜK ile yapılan çalışmalar sonrasında 80 radyonun yayın yapabilmesi için süreç başlatıldı.