Çanakkale Köprüsü'nden 15 Euro +KDV'ye geçilecek

İhale duyurusu ay sonunda gerçekleşecek Çanakkale Köprüsü'nden, 15 Euro+KDV'ye geçilecek

Çanakkale Köprüsü'nden 15 Euro +KDV'ye geçilecek

İstanbul'dan hareket edip Çanakkale üzerinden Balıkesir'e gitmek isteyen araçlar için büyük kolaylık sağlaması beklenen yeni otoyolu projesinin en önemli etabı olarak gösterilen Çanakkale Köprüsü ile ilgili ayrıntılar netleşiyor. Dün, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın ihale duyurusunun ay sonuna dek belirleneceği yönündeki açıklamasının ardından fiyatlar konusunda da net bilgilere ulaşıldı.

Başbakan Binalı Yıldırım açıkladı: Çanakkale Köprüsü geçiş ücretleri
Çanakkale Köprüsü ve geçiş ücretleri hakkında kamuoyuna yönelik açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Çanakkale 1915 Köprüsü'nden geçiş ücretlerinin 15 Euro+KDV olacağını söyledi. Temelleri 18 Mart'ta atılacak Çanakkale Köprüsü'nün en kısa sürede tamamlanmaya çalışılacağı bilgisini de veren Başbakan Yıldırım: "5 yıllık yapım süresi öngörüyoruz. Köprüsünün 2023 yılında hizmete girmesini hedefliyoruz..." şeklinde konuştu.

Marmaray ring sistemiyle birbirine bağlanıyor
Gerçekleştirilecek otoyol projeleriyle Marmara Denizi'nin etrafını otoyollarla çeviren ve ring sistemiyle ulaşımı kolaylaştırmayı hedefleyen Hükümet, Kınalı-Savaştepe Otoyolu projesi planlarını ise askıya aldı. Toplamda 324 kilometre uzunluğa sahip olacak otoyol projesinin 100'er metre sağı ve solundaki arazilerin kamulaştırma çalışmaları sonrasında ise tahminen 6.3 milyar metrekarelik arazinin kamulaştırılması bekleniyor.

Çanakkale Köprüsü ve otoyol projelerinin toplamda 25 milyar TL'ye mal olması bekleniyor.