Cemevi tasarım yarışmasında ödüller dağıtıldı

Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen Gülsuyu Cemeve ve Kültür Merkezi Mimari Proje Yarıması'nda dereceye girenlere ödülleri düzenlenen bir törenle verildi

Cemevi tasarım yarışmasında ödüller dağıtıldı

Maltepe Belediyesi taarfından organize edilen Gülsuyu Cemevi ve Kültür Merkezi Mimari Proje Yarışması'nda dereceye girenler, Türkan saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir törenle ödüllerine kavuştu. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın da katıldığı etkinlikte yarışmaya katılan 55 projenin kitap haline getirilmesine karar verildi. 

Cemevlerini ibadethane olarak kabul etmek
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, 2014 Aralık ayında cemevlerinin Maltepe Belediyesi tarafından ibadethane olarak kabul edildiğini ve diğer inanç ve kanaatlere sahip vatandaşlara özel izinler çıkardıklarını belirtti. Yaklaşık 1 yıl kadar süren Cemevi mimari tasarım yarışması için çok çalıştıklarını belirten Kılıç 55 projenen 8'inin ödül almaya hak kazandığını söyledi. Kılıç:

 

Cemeve tasarım yarışmasında ödüller dağıtıldı

 

"Kazananları ve katılımcıları da ayrıca tebrik ediyorum. Kimine göre 25 milyon Alevi var, kimine göre bu oran daha az ama 1 kişi de olsa cemevi bizce ibadethanedir. Bu projede betona, hiç hava almayan alanlara bağlı kalmamalıyız. Sonuçta Alevilik, dışa açık olmalı. Danışman arkadaşlardan ricam, projeye başladığımızda da gerekli denetlemeleri yapmaları. Ayrıca yarışmaya katılan 55 proje kitap haline getirilecek ve ileride bu konuda çalışmak isteyenlere, bütün ilgili kurumlara, cemevlerine gönderilerek bir arşiv oluşturulması sağlanacak." dedi. 

Aleviler için tasarlanan ilk ibadethane
Jüri başkana Nevzat Sayın da değerlendirmelerde en büyük zorluğun, bu zamana kadar Alevilik adına tasarlanmış herhangi bir yapının bulunmaması olduğu üzerinde durarak, mevcut yapının büyüklüğü ve tanımsızlığı gibi karmaşık sorunlardan oluşan zor bir süreci atlattıklarını söyledi. Sayın:

"Bu proje, neredeyse bir gelenek icat etmenin projesiydi. Ayrıca bu yapı, cenaze hizmetlerinin yapılacağı, mihman evinin olacağı çok yönlü bir kompleks olacak" dedi. 

Proje Bilgisi: Gülsuyu Cemevi Mimari Proje Yarışması