Çılgınlığın sınırlarını zorlayan bir yapı: Crazy House

Vietnam'ın Dalat şehrinde yer alan Crazy House, bölgede Hang Nga Konuk Evi olarak bilinse bile Çılgın Ev lakabı ile yaşıyor

Çılgınlığın sınırlarını zorlayan bir yapı: Crazy House


Birbirinden sıra dışı ve ilginç tasarımları bir araya geldiği Crazy House Vietnam'ın Dalat şehrinde yer alıyor. On farklı konuk odasının bulunduğu bina, 1990 yılında mimar Dong Viet Nga tarafından tasarlanarak hayata geçirildi. Kadın elinin değdiği her halinden belli olan Crazy House, tamamen kişisel bir proje. Gerçek adıyla çılgın mimarın soyadını alan bina aslında Hang Nga Konuk Evi olarak biliniyor. 

Mantar, hayvan gibi doğal etkenler ve sürreal tasarıma sahip heykellerden ilham alan binanın dışarıdan görüntüsü, yaşlı ve büyük bir ağacı andırıyor. Asimetrik ve doğal şekillerden oluşan ev, mimari yapısıyla ekspresyonist olarak yorumlanıyor. Dong Viet Nga'nın, ünlü mimar Antoni Gaudi'den ve Walt Disney, Salvador Dali gibi sanatçıların eserlerinden ilham aldığı görünüyor. 

 

Çılgınlığın sınırlarını zorlayan bir yapı: Crazy House

 

Kural ve ölçünün hesapta olmaduğu bina, tüm detaylarıyla göz kamaştırıyor. Mimari tüm kuralların geride kaldığı binada dik hiçbir açıya yer verilmemiş. Organik ortam yaratma fikri, binanın her yerinde kendini gösteriyor. Doğal formların tüm gerçekliği ile sergilendiği Crazy House, Vietnam halkı tarafından ''Dalat Deli Evi'' olarak tanınıyor. 

 

Çılgınlığın sınırlarını zorlayan bir yapı: Crazy House

 

Binanın dış görüntüsündeki eğikler ve karmaşıklıklar, doğal bir görüntü yansıtılmak istendiğini belli ediyor. Binanın boyunca uzanan sarmaşık gibi detaylar ise form prensibini kanıtlar nitelikte. Düzensiz yerleştirilen açık pencereler ise binanın tasarımındaki ince detayları gözler önüne seriyor. 

 

Çılgınlığın sınırlarını zorlayan bir yapı: Crazy House

 

Her detayı ile ziyaretçilerini hayrete düşüren bina, taşıdığı figürler ve ince tasarımıyla da bir masaldan fırlamış gibi gözüküyor. İçerisinde temalı 10 farklı odanın bulunduğu bina, aynı zamanda konuk evi olarak kullanılıyor. Kartal ayı, karınca, kaplan, kanguru gibi farklı hayvan konseptlerini taşıyan 10 adet oda, temsil ettiği konsepte uygun şekil ve detaylarla incelikle tasarlanıyor. Hayvan detayları dışında evin çoğu yerinde mantar, örümcek ağı gibi doğal ortam unsurları bulunuyor. Masalsı bir ortamı oluşturan binanın koridor ve binaları, mağara-tünel gibi yapıları andırıyor.