Çin Avrupa'ya Maltepe üzerinden açılacak

Çin Halk Cumhuriyeti ile ikili ilişkileri geliştirme yolunda geziler düzenleyen Maltepe Belediye Başkanı ali Kılıç, Çin Halk Cumhuriyetinin Avrupa'ya Maltepe üzerinden açılacağını açıkladı

Çin Avrupa'ya Maltepe üzerinden açılacak

Çin Halk Cumhuriyeti ziyareti sırasında Changning ve Anqing kentleriyle ‘Kardeş Şehir’ protokolü imzalayan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, kalabalık bir heyetle ilçesine gelen Huai Belediye Başkanı Qu Futian’ı makamında ağırladı.

Avrupa’ya Maltepe’den açılacak
Maltepe ile kurulan ilişkilerin kendileri için sevindirici olduğuna dikkat çeken Başkan Qu Futian, atılan adımları geliştirmek istediklerine değinirken, “Sizlerle önce yatırım ve ticaret, ikinci olarak tarım ve üçüncü olarak da şehir planlaması konularında işbirliğine gitmek istiyoruz” dedi. Samimi bir ortamda geçen buluşma sırasında konuşan Belediye Başkanı Ali Kılıç da, “Maltepe, Çin’in Avrupa’ya açılan kapısı olacak” dedi. Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan kentler ile ele alınacak projelerin Maltepe başta olmak üzere geniş kitlelere kazanım sağlayacağına değinen Başkan Kılıç, “Çin ziyaretimde iki ülke kültürünün aslında birbirine uzak olmadığını gördüm. Bu düşünceyle ilçemizde Çin Kültür Haftası düzenleyeceğiz. İki ülke arasındaki yakınlaşmayı sağlamak adına, Çin yılını da ilçemizde kutladık. Beraber üreteceğimiz projelerle hem Çin’e, hem Türkiye’ye, hem de dünyaya hizmet etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

M’EXPO, kardeşliği geliştirecek
Konuklarına, Maltepe’de gerçekleştirmek istediği Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi projesini de anlatan Başkan Ali Kılıç, “Buna sadece ticari bir proje olarak bakmıyoruz. M’EXPO projemiz ile halkların kardeşliğini geliştirip, dünya ölçeğine yaymak istiyoruz” ifadelerini kullandı. İki belediye arasında karşılıklı işbirliği protokolü imzalanırken Başkan Kılıç, Çinli mevkidaşı Qu Futian’ı, 23-25 Ekim tarihlerinde Maltepe’de düzenlenecek olan Uluslararası Belediye Başkanları Toplantısı’na davet etti. Kılıç, “Böylece dostluk köprüsünü geliştireceğiz. Maltepe bu konuda, çok önemli bir görev üstlenecek” dedi.