Cizre'de kentsel dönüşüm başlıyor

Çevre ve Şehircilik bakanı Fatma Güldemet Sarı, yoğun çatışmalara sahne olan Cizre'de kentsel dönüşüm projelerinin çok yakında başlayacağını açıkladı.

Cizre'de kentsel dönüşüm başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, yaşanan çatışmalarla birlikte harabeye dönen Cizre ve Silopi'de yürütülecek imar faaliyetleri hakkında bilgi verdi. 

Cizre'de ağır hasarlı ya da yıkılmış bina sayısı: 2.700

Türkiye'nin ilk kentsel dönüşüm projesi olan Esenler Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları'nı ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Fatma Güldemet Sarı, gerek Silopi ve gerekse Cizre'de altyapısı bozuk yaşam alanlarının yenilenmesi için çalışmalara başlandığını söyledi. Cizre'de 150 kişilik Bakanlık ekibinin 20-21 günlük zaman diliminde yürüttüğü saha çalışmalarının sonrasında 20 bin 161 konut ve işyerinin incelendiğini ve bu incelemeler sonrasında ise 2 bin 700 adet ağır hasarlı ve yıkılmış bina tespitinde bulunulduğunu vurgulayan Bakan Sarı:

"Vatandaşlarımıza aynen burada olduğu gibi uzlaşma ile çok daha nitelikli, kaliteli konutlar sağlayacağız. Bu vesileyle vatandaşlarımızın yaşam kalitesini daha da yükselteceğiz. Oradaki yapılaşmamız, İstanbul'daki yapılaşmadan belki daha farklı olacak. Yöresel özellikler ortaya çıkacak. Biz burada gösterdiğimiz hassasiyeti, o bölgede de göstereceğiz...." ifadelerini kullandı.

 

Cizre'de kentsel dönüşüm başlıyor

Silopi'de çalışmalar devam ediyor

Bakan Sarı, Silopi'deki çalışmaların tamamlandığını ve yıkım işlemlerinin sürdüğünü de belirttiği açıklamasında, alytapı işlemleri için İller Bankası'nın da desteğinin bulunduğunu belirtti. Silopi'de açılan irtibat ofisinin ardından Cizre'de de irtibat ofisi açmayı planladıklarını söyleyen Sarı: " Vatandaşlarımıza, kentsel dönüşüm projelerinin kapsamını ve ne amaçla yürütüldüğünü, ne gibi avantajlar taşıyacağını bizzat arkadaşlarımız anlatacaklar..." dedi.