Coğrafya Kurumu'ndan Kanal'lı müferadata eleştiri

Coğrafya Kurumu, Talim Terbiye Kurulu tarafından kamuoyunun dikkatine sunulan ve Kanal İstanbul'a övgüyle yaklaşan "Coğrafya Dersi Taslak Eğitim" programına itiraz etti

Coğrafya Kurumu'ndan Kanal'lı müferadata eleştiri

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından kamuoyunun görüşüne sunulan "Ortaöğretim Coğrafya Dersi Taslak Öğretim Programı" na Türk Coğrafya Kurumu'ndan itiraz geldi. Kurum, çok sayıda bilim insanının, hayata geçmesi halinde büyük sakıncalara neden olabileceğini vurguladığı Kanal İstanbul projesine ilişkin övgü dolu sözleri yersiz buldu.

Bir bilinç yönetimi: Olmayan projeye övgü dolu sözler
Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından sunulan "Ortaöğretim Coğrafya Dersi Taslak Öğretim Programı"nda geçen ve insanı "Kanal İstanbul"gibi projelerle yapay bir çevre meydana getirme kudretine sahip varlıklar" olarak tanımlayan ifadeleri eleştiren Türk Coğrafya Kurumu, çok sayıda bilim insanının çekincesini dile getirdi Kanal İstanbul projesinin öğretim programına alınmasını eleştirdi.

 

Coğrafya Kurumu'nda Kanal'lı müferadata eleştiri

 

Evrene bakış güdüklüğü
İnsan ve mekan ilişkisini vurgulamak adına Kanal İstanbul gibi başarısız ancak siyasal karşılığı bulunan bir örneği tercih eden Talim Terbiye Kurulu, diğer yandan Dünya gezegenini tüm evrende yaşam bulunan yegane gezegen olarak tanımlamak gibi tartışmalı bir yargıya daha yer veriyor. 

Güncel-politik yanılgılar
Programın ayrıntıların inildiğinde ise, Talim Terbiye Kurulu'nun çok daha ciddi hataları sosyal, tarihsel, güncel ve politik düzlemde yaptığı gözüküyor. Turizm firmalarından habersiz biçimde Türkiye'yi turizm devi olarak sunmak, rakamlardaki kötü gidişata karşın dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline geldiğimiz aktarmak ve uluslararası düzlemde Türkiye'ye yöneltilen eleştirileri ıskalayarak "bölgesel ve küresel bir güç" olarak tanımlamak ise bu hatalardan yalnızca bir kaçı olarak gözüküyor.