Çukurova Havalimanı'na devlet müdahalesi

Geçtiğimiz yıl, üstlenici firmanın içine düştüğü mali kriz nedeniyle çalışmaları durdurulan Çukurova Bölgesel Havalimanı projesinin devlet bütçesiyle yapılmasına karar verildi.

Çukurova Havalimanı'na devlet müdahalesi

Çukurova Bölgesel Havalimanı devlet bütçesiyle yapılacak. Müteahhit firmanın mali sıkıntıya düşmesinin ardından harekete geçen Devlet, yarım kalan projeyi hızla tamamlamayı planlıyor.

Çukurova Havalimanı'nı devlet yapacak
Türkiye'nin en büyük havaliman projelerinden biri olarak dikkat çeken Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatındaki belirsizlik devlet müdahalesiyle aşıldı. Mayıs 2013 tarihinde temelleri atılan ancak müteahhit firmanın iflas erteleme başvurusuyla yarım kalan 357 milyon EURO'luk havalimanı projesinin geri kalan kısmını devlet yapacak.

Konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulunan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, 2011 yılında projenin yapım ihalesini kazanan müteahhit firmanın içine düştüğü mali kriz sebebiyle süreci tamamlayamayacağının anlaşıldığını, bu kapsamda da 2015 Ağustos ayında sözleşmenin feshedildiğini söyledi. Firma tarafından şu ana kadar yapılan kısmın tespiti için çalışmaların devam ettiği projede, Yüksek Planlama Kurul'na müracaatta bulunduklarını da belirten Yıldırım, buradan gelecek neticeye göre iki etap halinde ihaleye gidebilecekleri bilgisini verdi. 

Başta Mersin ve Adana olmak üzere, bölgeye yönelik ihtiyacın karşılanmasında kritik bir önem taşıyan Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi'nin 30 milyon yolcuya hizmet edeceğini söyleyen Yıldırım, sağlanacak istihdam oranının da 7 bini aşacağının altını çizdi.

Yıldırım, İlk olarak 15 Aralık 2011 tarihinde ihaleye çıkılan projenin devreye girmesi için devletin tüm olanaklarının da seferber edileceğini belirterek, 750 milyon lira olacağı tahmin edilen proje maliyetine ilişkin kesin rakamların da işin tamamlanmasının ardından belirleneceğini söyledi. .