Cumhurbaşkanı bankalara uyarının dozunu yükseltti: İhanet sayarım

Faiz ve kredi politikalarında olumsuz yönde kırılma tespit edilen bankalara sert mesajlar gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bunları not ederiz, hesabını sorarız..." dedi

Cumhurbaşkanı bankalara uyarının dozunu yükseltti: İhanet sayarım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yıllık faiz oranlarını yüzde 9'a çekme çağrısı yaptığı bankalara yönelik eleştirilerinin dozunu artırdı. Erdoğan, bankalara yatırımcının önünü açma uyarısında bulundu ve olumlu yönde davranışlar sergileyen bankalardan hesap sorulacağını söyledi.

Erdoğan'dan bankalara gözdağı: İhanet sayarız
Finans sektöründe kimi engellemeler ve olumsuz kararlarla ilgili bilgilere sahip olduğunu, kamu ya da özel sektör bankalarından herhangi birinin zor günleri fırsata dönüştürme yönünde yapılacak tespitlerin cezalandırılacağını söyleyen Erdoğan:

"Biz devlet olarak üzerimize ne düşerse yaparız. Onlar da kapımızı çalarsa gereğini yaparız. Ama bir sonrakine bir daha kapımızı çalamazlar." dedi.

Not ederiz, hesabını sorarız
Cumhurbaşkanı Erdoğan milletin parasıyla çalışan bankaların en basit bir olayda kredileri geri çağırma gibi bir anlayış içine girmeleri halinde bu durumu "ihanet" olarak niteleyeceklerini belirterek:

"Şu andan itibaren bankaların, ülkemizin içinde bulunduğu beraberlik ve birliği uygun şekilde hareket etmesi geretiğini söylüyorum. Faiz ve kredi politikalarında olumsuz bir davranış görürsek, bunları not ederiz ve hesap sormaktan çekinmeyiz..." dedi.