Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hedef 1000 kilometrelik metro hattı'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattının açılışını yaptı. İstanbul'daki metro hattı uzunluğunun 160 kilometreye ulaştığını söyleyen Erdoğan: "Yeni projelerde birlikte hedef 1.000 kilometre..." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hedef 1000 kilometrelik metro hattı'

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir törenle açıldı. Üsküdar-Ümraniye metro hattının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da metro hatlarının bugün itibarıyla 160 kilometrelik bir uzunluğa ulaştığını belirterek: "2019 yılında bu uzunluğun 355 kilometreyi ulaşmasını hedefliyoruz. Sonrasında ise yeni projelerle de 1000 kilometrenin üstüne çıkılacak..." ifadelerini kullandı. 

Üsküdar-Sancaktepe Metrosunun ilk etabı

Yatırım boyutu, uygulanan teknoloji ve mesafesi ile İstanbul toplu ulaşım tarihinin en önemli projelerinden biri olarak nitelendirilen Üsküdar-Ümraniye Metro hattı, Üsküdar ile Sancaktepe arasında hizmet verecek ana hattın ilk etabı olma niteliği taşıyor. Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı olan Üsküdar-Ümraniye hattının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılacak metro hattı ile birlikte mega kent genelinde 160 kilometrelik bir metro hattına ulaşıldığını söyledi. Hattın İstanbul'a ve İstanbul halkına hayırlı ve ugurlu olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu hattın ilk bölümü olan Üsküdar - Ümraniye hattı, 9 durak ve  toplam 10.5 kilometreden oluşuyor. Bu hattı çok yakında Çekmeköy ve Sancaktepe etapları izleyecek.' ifadelerini kullandı.

Üsküdar-Yamanevler 17 dakika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünden itibaren hizmet verecek olan hattın, Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı olma özelliğini taşıdığını ve trenlerin tüm hareketlerinin de kumanda merkezi tarafından izleneceğini belirterek: "Üsküdar'dan metroya binen bir kardeşim, 17 dakika içinde Yamanevler Durağı'na ulaşacak inşallah.." dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun diğer bölümlerinin ise 2018 Haziran ayında hizmete açılacağını dile getirdi. 

İstanbul'da metro hattı hedefi: 1000 kilometre

Sancaktepe'ye kadar olan kısımın hizmete alınmasına paralel olarak toplam yolculuk süresinin 27 dakikaya çıkacağını ve Sabiha Gökçen'e uzanan metro hattı planının tüm hızıyla işlediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İstanbul'un metro hatları bugün itibarıyla 160 kilometre. Devam eden projelerle 2019 hedefe 355... Sonrasında ise 1000 kilometreye çıkacak..." şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı REcep Tayyip Erdoğan, diğer ulaşım hatlarına entegrasyonun sağlanmasına paralel olarak İstanbul'un araç trafiğinden bütünüyle bağımsız bir toplu taşıma haline getirmeye çalıştıklarını da hatırlatarak: "Bu hat Üsküdar'da Marmaray, Marmaray aracılığıyla da Yenikapı-Hacıosman, sonrasında ile diğer hatlara entegre olacak. Ayrıca bu hattı kullananlar Üsküdar'dan Marmaraş'a, Altunizade aracılığıyla ise metrobüse entegre olabilecekler..." dedi.

Üsküdar-Çekmeköy Metro hattı durakları ve ulaşım süresi

Üsküdar Çekmeköy Metro hattının ilk etabı olan Üsküdar-Ümraniye hattı Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu ve Ümraniye olmak üzere 7 duraktan meydana geliyor. Devam eden etaplar Çarşı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl ve Çekmeköy Sancaktepe durağından oluşacak. Sancaktepe'den metroya binen bir yolcu, 27 dakika sonrasında Üsküdar'a ulaşabilecek.  Sancaktepe ile Ümraniye arasındaki ulaşım süresi ise 15 dakikayı bulacak. Raylı sistem aracılığıyla Marmaray üzerinden Kartal'a ulaşım ise 62 dakika olarak ölçülüyor. Yine Sancaktepe'den Yenikapı'ya 39, Taksim'e 47, Hacıosman'a ise 71 dakikada raylı sistem üzerinden ulaşım mümkün olacak. Olimpiyat stadına ulaşım ise 81 dakika olarak ölçülüyor...