Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bankalara çağrı: Faizleri 9'a düşürün!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devlet ve özel sektör bankalarına konut alımını kolaylaştıracak faiz oranlarını yıllık yüzde 9'a çekme çağrısı yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bankalara çağrı: Faizleri 9'a düşürün!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konut alımına destek olma yolunda devlet bankalarına ve özel bankalara, yıllık faizi yüzde 9'a çekme çağrısı yaptı. Emlak Konut ve GYODER tarafından yürütülen kampanyalara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, uygulanmakta olan yüksek faiz oranları nedeniyle bankaları ağır biçimde eleştirdi.

Bu faiz zulümdür
Konut alımlarında faiz oranlarının yüzde 9 düzeyine çekilmesini isteyen Erdoğan: "Kaybetmezsiniz ya... Sinyaller geliyor. Bütün bankalar milletin parasıyla çalışıyor." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya'da eksi faiz uygulandığını ve Amerikaya bakıldığında da sıfır virgüllerle çalışıldığını hatırlatarak: "Faizler Avrupa'da 1-2... Bize ne oluyor? Olmaz, bu zulümdür." ifadelerini kullandı.

Faizleri yüzde 9'a çekin
Açıklamasında devlet ve özel bankalara faiz oranlarını yıllık yüzde 9'a çekme uyarısında bulunan Erdoğan: "Sürümden kazanın. Yatırım ortamını iyileştirmek için gerekli hukuki düzenlemeler, süreçlerin basitleştirilmesi gibi tedbirleri de kısa sürede hayata geçireceğiz. Sizlerin de gereken çabayı göstereceğine inanıyorum..." dedi. 

Geçen hafta içinde Emlak Konut ile başlayan ve bu hafta GYODER ile devam indirim kampanyası ile faizler yüzde 0.70'lere çekilmişti. Dün yapılan açıklamada da Emlak Konut kampanyasının ilk 3 gününde 600'e yakın konutun satıldığı bilgisi gelmişti.