Cumhurbaşkanı'ndan yeni faiz açıklaması: Daha da düşecek

Faiz indirim kararlarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Bu yetmez, faizlerin daha da düşmesi lazım..." dedi.

Cumhurbaşkanı'ndan yeni faiz açıklaması: Daha da düşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başta faiz indirimi olmak üzere ekonomi yönetiminde olumlu gelişmelerin yaşandığını söyledi. Yatırım, istihdam ve üretimin artması için faizlerin düşmesinin önemini yineleyen Erdoğan: "Bu yetmez, faizin daha da inmesi lazım..." dedi.

Başkalarının parası üzerinden para kazananlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonominin demel diyagramları olan yatırım, istihdam, üretim ve rekabetin yükselmesi için faizlerin düşmesi gerektiğine dikkat çekerek birilerinin parası üzerinde para kazananların işine gelmediği için faiz indiriminin hayata geçemediğine dikkat çekti. 

Daha da iyi olacak
Dünyanın gelişmiş ekonomilerinin bu hususta iyi birer örnek olduğuna da değinen Erdoğan:

"Şu anda gidişat iyi... Ancak daha da iyi olacak. 2023 hedeflerimize ulaşma konusunda kararlılığımız var, her karşılaştığımız badirenin ardından da bu kararlılığımız güçleniyor. Krizlere dayanma gücümüz yüksek bizim." ifadelerini kullandı.

Faizler yüzde 1'in altına gerilemişti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda yaptığı konuşma ile özellikle konut kredilerinin yüzde 1'in altına gerilemesinde önemli bir rol oynamıştı. Erdoğan, yaptığı açıklamada, yatırımcının önünü açmayan Bankaları takibe alacaklarını ve gerekli yaptırımları uygulacaklarını söylemişti.