Danıştay'dan bir riskli alan iptali daha

Danıştay 14. Daire, Pendik ilçesi Batı Mahallesi'nde 465 konutun riskli alan ilan edilmesine yönelik Bakanlar Kurulu Kararını bozdu

Danıştay'dan bir riskli alan iptali daha

İstanbul Pendik'in en gözde yerleşim birimlerinden biri olan Batı Mahallesi'ne ilişkin olarak alınan "riskli alan" kararı Danıştay 14. Daire tarafından bozuldu. 13 Ağustos 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli alan olarak ilan edilen ve toplamda 56 hektarlık alan içinde yer alan 465 yapıyı içine alan karar itiraz eden Pendik Batı Mahallesi Dayanışma Derneği'nin talebini değerlendiren Danıştay 14. daire,Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na itiraz yolunun kapalı olduğunu belirtti.

 

Danıştay, Pendik riskli alan kararında yürütmeyi durdurdu

 

Danıştay'dan yeni bir riskli alan iptali kararı
Geçen hafta içinde Gaziosmanpaşa'da dört mahalle, Güngören/Tozkoporan ve Sultangazi Cumhuriyet mahallelerinde riskli alan kararlarına yönelik yürütmeyi durdurma kararı alan Danıştay, Pendik'in en prestijli mahallelerinden biri olan Batı Mahallesi'nde de paralel bir karar aldı. Söz konusu iptal kararlarının en ilgi çekici yanı, Danıştay'ın benzer gerekçeler göstermesi oldu. Pendik Belediyesi tarafından hazırlanan raporu "kanıtlayıcı" olmaktan uzak olarak niteleyen ve raporda söz edilen 465 yapının yüzde 87'sinin 2000 yılı öncesinde deprem statüsüne uygun olarak inşa edilmediği ifadesinin herhangi bir teknik incelemeye dayanmadığının altını çizen Danıştay, Anayasa'da yer alan "Mülkiyetin Korunması" maddesine de gönderme yaptı.

Hazırlanan raporlar yeterli ve bilimsel değil
Söz konusu kararlar, Danıştay'ın diğer mahallelere ilişkin görüşlerinde de yer almıştı. Örneğin Güngören Tozkoparan Mahallesi'ne ilişkin kararında da hazırlanan raporun, yapılardaki riskin hangi yönlerden meydana geldiği ve can ve mal kaybına yol açma riski açısından da yeterli bir bilgiye içermediği belitilmişti. Kanunun ve uygulama yönetmeliğinin öngördüğü koşulların alanın riskli olarak ilan edilmesi sorunu ile detaylı bir biçimde desteklenmediği görüşü, Gaziosmanpaşa'nın 4 mahallesi için alınan kararda da dile getirilmişti.