Danıştay'dan Yeşil Yol planına durdurma kararı

Danıştay İdari Dava Daireleri, Yeşil Yol projesini de içine alan ve 6 Kuzey Anadolu şehrine uzanan "Çevre Düzeni Planı"nda yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Danıştay'dan Yeşil Yol planına durdurma kararı

Kamuoyunda "Yeşil Yol" olarak bilinen projeye ilişkin hukuki süreç, 1/100.000 olçökli Çevre Düzeni Planının iptali ile sonuçlandı. Konuyla ilgili olarak yürütülen soruşturma ve bilirkişi raporlarını inceleyen Danıştay İdari Dava Daireleri, planın yürütülmesini durdurma kararı aldı. Proje, Rize, Artvin, Trabzon, Gümüşhane, Giresun ve Ordu şehirlerindeki doğal varlığı kapsayan bir düzenleme öngörüyordu.

Yeşil Yol Projesi; nereden nereye?
Kuzey Anadolu'nun 6 ilini kapsayan ve yaylaların turizm amaçlı yapılaşmasına olanak tanıyan kapıyı açacağı gerekçesiyle itiraz edilen "Yeşil Yol" projesinin 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, 2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmıştı. Projenin 36 maddesine bir haftalık askı süresi içerisinde itiraz eden TEMA, planın yürütmesinin durdurulması istemiyle 2011 yılı Aralık ayında Danıştay'a dava açmış, 2013 yılında da bilirkişi heyetinin görevlendirilmesine karar verilmişti.

 

Danıştay'dan Yeşil Yol planına durdurma kararı

 

Bilirkişi incelemesi sonucu: Doğal varlıklar ticari kaynak değildir!
Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyeleri'nden oluşan bilirkişi heyetinin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan 36 noktada 3 gün süreyle yürüttüğü çalışma sonrasında hazırlanan bilirkişi raporunda ise, projenin çevreye ve doğal dokuya verdiği zarara vurgu yapıldı. Rapor, doğa koruma alanları, su havzaları ve tarım alanlarının korunmadığına dikkat çekerken, planın merkezinde yaşam önceliği ve yaşamın sürdürülebilirliğinin yerine "insanın" bulunduğu belirtildi. Bilirkişi Raporu'nun en dikkat çekici noktası ise doğal varlıkların ticari kaynak olarak görülmesi oldu. 

 

Danıştay'dan Yeşil Yol planına durdurma kararı

 

Karar Yeşil Yol projesini bağlar mı?
Yayla turizminin geliştirilmesi ve yaylalar arası entegrasyon çalışması olarak gündeme gelen Yeşil Yol projesinin Danıştay kararından nasıl etkileneceği sorusunu yanıtlayan TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer de, projenin bölgenin doğal ve kültürel yapısını bozcağı gerekçesiyle iptali için dava açtıklarını söyledi. Bilirkişi heyetinin yaptığı çalışmalar sonrasında hazırlanan raporun, yaylaların karayolu ile birbirine bağlanması halinde araç trafiğinin denetlenemez biçimde artacağının ve yaylalardaki yapılaşmanın cazip hale geleceğinin altını çizdiğini söyleyen Özer:

"Bu proje, Karadeniz için telafi edilmesi güç zararlar doğuracaktır. Yeşil Yol projesi iptal edilmelidir..." dedi.