Davutoğlu: "Dev projenin yüzde 88'i bitti"

3. Köprü çalışmalarını havadan denetleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, projenin yüzde 88'inin tamamlandığını söyledi

Davutoğlu:

Üçüncü Köprü çalışmalarını havadan denetleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, genişlik itibarıyla dünyanın en geniş köprüsü olma özelliğini taşıyan projenin yüzde 88'lik kısmının tamamlandığını açıkladı. Hem köprü hem de Odayeri-Paşaköy otoyol çalışmaları ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı'ndan bilgi aldıklarını söyleyen Davutoğlu, çalışmaların yakından takip edildiğini söyledi.

Üçüncü Köprü'nün yüzde 88'i tamamlandı
Mega proje ile ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, projeye katkı gösteren tüm kesimleri kutladığını ve yürütülen çalışmalarla birlite yüzde 88'lik kısmın tamamlandığını belirterek:

"Olağanüstü bir durum söz konusu olmazsa, köprü ve bağlantı yolları ile birlikte projenin bu yaz içinde İstanbul'a ve ülkemize kazandırmış olacağız..." dedi.

Dünyanın en büyük köprüsü
Üçüncü Boğaz Köprüsü'nü bir gurur abidesi olarak tanımlayan ve projeyi dünya mimarisi açısından bir ilk olarak niteleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, 59 metre genişlik ve 322 metre kule yüksekliğiyle dünyanın genişlik ve kule yüksekliği açısından ilk köprüsünün inşa edildiğini söyledi. Davutoğlu:

"2 ayrı açılış planı yaptığımız bir projeydi. Ama şimdi aldığımız bilgiler sonrasında firma yetkilileriyle mutabık kaldığımızı söyleyebiliriz. Emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz..." dedi.