Deprem araştırmalarında çarpıcı sonuç: En fazla 7 olur

Avrupa Birliği destekli MARSITE projesi kapsamında yürütülen deprem araştırmasının sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Araştırma, Adalar fayının en fazla 7 büyüklüğünde deprem üretecek enerji birikimi içerdiğini gösterdi.

Deprem araştırmalarında çarpıcı sonuç: En fazla 7 olur

Son 20 yılını İstanbul'u yerle bir edecek mega depremi bekleyerek geçiren İstanbulluların içini biraz olsun rahatlatacak haber, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden geldi. Prof. Dr. Nurcan Meral Özel  bölgede biriken enerjinin en fazla 7 şiddetinde bir deprem üretebilecek düzeyde olduğunu söyledi. Avrupa Birliği destekli MARSITE araştırmasından çıkan verilerin, Marmara fayı tek segmentten meydana gelmediğini ve her değişik segment de farklı etkinlikte deprem meydana getirebileceğini vurgulayan Özel:

"Bu da tek segmentin oluşturacağından daha düşük enerjili bir deprem anlamına geliyor..." ifadelerini kullandı.  

Deprem araştırmasının sonuçları açıklandı: En fazla 7 şiddetinde deprem
Boğaziçi Üniversitesi'nin koordinasyonunda gerçekleştirilen ve  Avrupa Birliği'nin desteği ile 8 milyar EURO'ya mal olan MARSITE projesi kapsamında gerçekleştirilen Marmara-Adalar deprem bölgesi araştırmasının sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Prof. Dr. Nurcan Meral Özel, araştırmaların 3.5 yıl sürdüğünü ve Avrupa'dan 21 enstitünün Marmara'yı incelediğini belirterek, uzay ve denizden yapılan incelemelere ilişkin verilerin derlendiğini söyledi. Araştırma kapsamında 72 farklı termal kaynak, soğuk göl ve kaynaklardan 120 örnek toplandığını vurgulayan Özel:

"500 analitik tanımlama yapıldı ve gazların çıkışı izlendi. Netiecede Marmara'daki fayın tek segmentten oluşmadığı ve her değişik segmentin farklı etkili farklı depremler üretebileceği anlaşıldı. Bu tek segmentin oluşturacağından daha düşük enerjili deprem anlamına geliyor..." dedi. 

 

Deprem araştırmalarında çarpıcı sonuç: En fazla 7 olur

 

En büyük dalga yüksekliği: 2 metre
Bu ölçüde bir depremin tsunami belirlepi belirlemeyeceği üzerine de çalışmalar yaptıkları bilgisini veren Özel: "Marmara'da dalga yüksekliği en fazla 2 metre çıkabilir. İlk dalganın varış zamanı ise 15 dakikadan daha az." dedi.

Açıklamasında Avcılar'da yaşanan heyelan izleme altyapısına ilişkin de açıklamalarda bulunan Özel:

"Avcılar ve Beylikdüzü'ndeki kaymaların önemsenmesi gerekiyor..." dedi.