Derince Limanı'na dev yatırım

Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş., 39 yıllığına devraldığı Derince Limanı'na 350 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı

Derince Limanı'na dev yatırım

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın mülkiyetinde olan ve düzenlenen ihaleyle işletim hakkını, 39 yıl süreyle devralan Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş.'nin aldığı Derince Limanı'na dev bir yatırım yapılacak. Firma, uygulamaya alacağı 350 milyon dolarlık yatırım bedeliyle liman istihdamını 2 bin 500 kişiye ulaştıracağını açıkladı.

Derince Limanı'na 350 milyon dolarlık yatırım
Safiport Derince Limanı'nda düzenlenen basın toplantısı ile firmanın limanı teslim aldığı tarihten bu yana yapılan ve gelecekte yapılması düşünülen faaliyetlerle ilgili bilgi veren Safiport Derince Yönetim kurulu Başkan Danışmanı Erkan dereli, Derince Limanı'nın ülkenin en köklü kuruluşlarının başında geldiğini vurguladı. Limanın özelleştirme ihalesine 543 milyon dolarlık teklif verdiklerini ve bu bedel karşılığında 39 yıl süreyle işletme hakkını kazandıklarını belirten Dereli, ihale şartnamesine göre ilave 420 bin metrekarelik alanda yatırım yapmak ve bu sürenin ardından limanı TCDD'ye devretme yükümlülüğünde bulunduklarını söyledi. Dereli bölgede intermodel bir liman kurulması yolunda çalışmalarını sürdürdüklerini de vurgulayarak:

"Yapmış olduğumuz planlamaya göre yatırımlarımız tamamlandığında bu sayı 2 bin 500 civarında olacaktır. Prensip kararı olarak da bölgemiz insanlarını limanımızda istihdam etmeyi amaçladık. Safiport Derince Limanı, 350 milyon dolarlık yatırımla intermodal lojistik merkezi olacaktır..." ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında konuşan Safiport Derince Genel Müdürü Şeyda Güre de, limanın devralındığı andan günümüze herhangi bir iş kazası yaşanmadığını ve işçi güvenliğine özel önem verdiklerini belirtti. Güre, temel hedeflerinin Derince Limanı'nı Avrupa'nın bir numaralı limanı yapmak olduğunu da sözlerine ekledi.