Devlet konuta destek için ilk ödemeyi 2019'da yapacak

64. Hükümet Eylem Planı'nda yer alan konut alıcısına devlet desteği için çalışmalar son aşamaya geldi. Yatırımcıya, bankalara 3 yıl boyunca düzenli ödeme zorunluluğu yükleyen uygulama 2016'da hayata geçecek ve ödemeler 2019'da yapılacak

Devlet konuta destek için ilk ödemeyi 2019'da yapacak

Devlet tarafından konut alıcısına destek sunmayı hedefleyen yasa için yürütülen çalışmalar hızla ilerliyor. 64. Hükümet'in Eylem Planı'nda da yer alan konuta devlet desteği ile ilgi çalışmaların son aşamaya geldiğini söyleyen Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yönetmelik taslağı ile ilgili olarak gerekli kurum ve kuruluşların görüşlerinin alındığını ve Başbakanlığa yakın bir zamanda sevkinin gerçekleştirileceğini söyledi. 

İlk ödeme 2019'da
2016 yılında başlayacak olan sistemden yararlanmak isteyen vatandaşlara getirilen 3 yıl düzenli ödeme şartı ile birlikte ilk ödemelerin 2019 yılında başlayacağını vurgulayan Mehmet Şimşek, uygulamanın tasarrufa destek sunacağını söyledi. 

Konuta devlet desteği için adımlar atılıyor
64. Hükümet Eylem Planı'nda yer alan ve konut almak isteyen vatandaşa Devlet tarafından sunulacak desteği içeren "konut hesabı" uygulamasından, konut sahibi olmayan Türk vatandaşları yararlanabilecek. Başbakan Yardımcısı Şimşek, düzenleme, hane halkının önündeki muhtemel borçlanma kalemlerinden olan konut harcamalarının önceden tasarruf edilerek karşılanması amacını taşıdığını belirterek, katılımcıların devlet katkısına hak kazanabilmesi için gerekli koşullara açıklık getirdi.

Devlet desteği için gerekli koşullar
Şimşek, yatırımcının, yurtiçinde yer alan mevduat ve katılım bankalarında konut hesabı açm ve konut edinim tarihine kadar da asgari 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapma zorunluluğunun getirildiğini belirterek: "Belirtilen koşulları yerine getiren katılımcıya konut edinim tarihi itibarıyla hesapta biriken toplam tutarın azami yüzde 20'sine kadar hesaplanan devlet katkısı ödemesi yapılacaktır" dedi. Kanun ile düzenlenen şartlara uyan her Türk vatandaşının yararlanabileceğine de vurgu yapan Şimşek, başvuru sayısına uygun olarak da ev sahibi olacak kişi sayısının değişebileceğini belirtti.