Diplomatik adımlar yabancı alımlarını güçlendirecek

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, yabancılara konut satışında son üç ayda yaşanan düşüşe ve 2016 yılında yabancılara konut satış hacmine ilişkin olarak yönelttiğimiz soruları yanıtladı

Diplomatik adımlar yabancı alımlarını güçlendirecek

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Mayıs 2016 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri, yabancıya konut satışı kategorisindeki eksi yönlü hareketin üçüncü ayına girdiğini gösterdi. 2015 yılının bütününde ve 2016 yılının ilk 6 ayında, istikrarlı bir artış ivme gösteren yabancıya konut satışında, Mart ayı ile başlayan gerileme, Nisan ve Mayıs ayında daha da güçlenmiş gözüktü. Bu gerilemenin nedenleri ne? Düşüş nasıl yorumlamalıyız? 2016 yılına rekor satış hedefiyle giren konut sektörünün stratejileri üzerinde nasıl etkili olacak? 

Bu soruların yanıtlarını sektören en önemli isimlerinden Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu'ya yönelttik.

RUSLARIN İLGİSİ ZATEN AZALMIŞTI; IRAKLI YATIRIMCININ KARARI 

Soru: Sayın Kuzu, yabancıya konut satışı kategorisinde son üç aya yansıyan gerileme eğilimini nasıl değerlendiriyorsunuz. Bu düşüş size göre ne anlam ifade ediyor?

Özen Kuzu: Yabancı konut alımında artış olabileceği gibi azalma da olabilir zaman zaman. Ama ben bu azalmanın özellikle Irak özelinde konuşmam gerekirse ikili ilişkilerden dolayı değil yatırımcıların kararı olarak değerlendiriyorum. Rus yatırımcıların ilgisi azalmıştı ancak bu sorunun çözümü için atılan adımlar iki ülkenin birbirine ne kadar ihtiyacı olduğunu ortaya koyuyor. 

Soru: İkili ilişkilerdeki bozulma yatırımcının alım kararını etkiler mi?

Ö. K.: Tabii ki siyasi ilişkilerin durumu o ülkeye yatırım perspektifi konusunda bize bir şeyler verebilir. Rusya ile geliştirilen ve tamir edilmeye çalışılan ilişkilerin tekrar Rus sermayesinin bu ülkede gayrimenkule yönelmesini sağlayacağını söylemek isterim. Belki erken ama bu önümüzdeki dönem ciddi bir beklenti. Hem gayrimenkul hem turizm hem de diğer farklı sektörler için.

BÖLGEDEKİ MERKEZ ROLÜMÜZÜ SAĞLAMLAŞTIRMALIYIZ

Soru: Yabancı alımlarındaki düşüş sektörün 2016 hedeflerini etkileyecek düzeye ulaşır mı?

Ö.K.: Düşüşün bu yıl derinleşmesinden endişe duymuyorum. Aksine İsrail ve Rusya ile tekrar diplomatik girişimlerin yaşanması, Körfez ülkeleri için zaten güvenli liman algısı, Kafkaslardan gelen yatırımcının bu ülkede kendine olanaklar ve yeni yaşam kurma çabası gibi olgular farklı coğrafyaların ilgisini artırıyor. Bu nedenle bu düşüşlere fazla anlam yüklememek lazım. Bölgesel merkez rolümüzün sağlamlaştırılması yönünde adımlarımızı daha net atalım. Yabancı sayısında sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum. 

DİPLOMASİ HAMLELERİNİ ALKIŞLAMALIYIZ

Soru: Yabancıya satış kategorisinde bir sorun görmüyorsunuz o halde?

Ö. K.: Sorun yok tabii ama sürdürülebilir bir satış rakamları ve yatırımlar için önce siyasi iktidarın son olarak 2 ülke ile geliştirdiği müzakereleri alkışlamak gerekiyor. Bunun yanında ülke algımızı iyi lanse etmek gerekiyor. Ben bu yıl yabancıya satış rakamlarında ciddi bir düşüş beklemiyorum. Hatta daha önceki ülke portföylerimize yeni ülkelerin de ekleneceği konusunda ümitlerim var.