Doğu Karadeniz'e HES yağıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde işletmeye alınmış 152 adet HES'e ek olarak, 94 santral projesinin inşaatının da devam ettiğini açıkladı

Doğu Karadeniz'e HES yağıyor

Karadeniz'in doğusunda hayata geçirilmesi planlanan hidrolektrik santrallerinden bir kısmı iptal edildi. Açıklama Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından yapıldı. Albayrak açıklamasında, inşaatı tamamlanan ve işletmeye alınan 152 adet HES'in yanında 94 santralin inşaatının da sürmekte olduğunu belirtti. 

Albayrak: 108 HES iptal edildi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde hayata geçirilmesi planlanan hidrolektrik santrallerinden 108 adedinin iptal edildiğini açıkladı.

Doğu Karadeniz'e HES yağıyor

Söz konusu projelerle ilgili olarak CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'nun TBMM'deki soru önergesini yanıtlayan Albayrak hidrolik kaynaklı elektrik üretimine uygun alanların belirlenmesinin Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün yetkisi dahilinde olduğunu söyledi. Başvuruya uygun projelerin DSİ'nin internet sayfasında yayınlandığını ve özel sektör yatırımlarına açıldığı söyleyen Bayraktar, şu açıklamalarda bulundu:

- Doğu Karadeniz Bölgesi'nde inşaatı tamamlanan ve işletmeye alınan HES sayısı 152...

- Bu hidroelektrik santrallerinin kurulu toplam gücü ise 3.639.02 MW

- Bugün itibarıyla inşası devam etmekte olan HES projesi sayısı 94...

- Yapımından vaz geçilen ve hakkında iptal kararı alınan HES projesi sayısı 108.