Dönüşüm mobilya sektörünü de büyütecek

MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı, Kentsel Dönüşüm mobilya sektöründeki satışları da istihdamı da artıracak” diyor

Dönüşüm mobilya sektörünü de büyütecek

8 Ağustos 2012 / emlakwebtv

Yalnızca İstanbul ve çevresinin mobilya ihtiyacının yüzde 60’ını tek başına karşılayan, dünyanın en büyük mobilya kenti MASKO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı; Kentsel Dönüşüm ile birlikte inşaat sektöründe yaşanacak hareketliliğin mobilya sektörünü de canlandıracağının altını çiziyor. Özellikle 2012 yılı için ciddi bir hareketlilik beklenen sektörde Kentsel Dönüşüm Projelerinin de büyük önem taşıdığına değinen Karcı, mobilya sektörünün tetikleyicisi olan inşaat sektörüyle birlikte daha da ivme kazanacağı görüşünde.
Karcı: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı riskli alanların daha çabuk belirlenmesi için birinci deprem bölgesinde yer alan İstanbul, İzmir, Bursa, Sakarya ve Kocaeli'nin ilçe belediyelerine yetki devri yaptı. Pek çok noktada Kentsel dönüşüm projelerine başlandı. Bu durum inşaat sektörü ve dolayısıyla mobilya sektörü için de gelişim anlamına geliyor. 2012 yılı için mobilya sektörünün önü açık görünüyor. İnşaat sektöründeki gelişmelerle birlikte mobilya sektöründe de paralel bir büyüme yaşanacak” dedi.

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok
MASKO’nun dekorasyon alanındaki anahtar teslim projelerdeki başarısı sayesinde tüm yeni konut, kamu binası ve komplekslerin dekorasyonlarında önemli roller üstlenebileceğini anlatan Karcı, “Amerika’yı yeniden keşfetmeye, kahin olmaya da gerek yok. MASKO, A’dan Z’ye verdiği dekorasyon hizmetleri ve anahtar teslim projeleriyle hem Türkiye’de hem de yurt dışında pek çok başarılı işe imza attı. Bugün Bakü’den İstanbul’a kadar yapılan inşaatların hepsine talibiz” diyor.
Bu durumun sektördeki istihdamı da olumlu etkileyeceğine değinen Karcı, “Mobilya sektöründe üretim anlamında ciddi bir artış yaşanacağını tahmin ediyoruz. Bu durum sektördeki istihdam oranlarını da pozitif olarak etkileyecektir” dedi.