Dünya liderliği için ilk şart yapı kalitesi

Bugün başlayan Marka Şehirler Zirvesi'nde konuşan Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Türkiye'nin dünya liderliğine oynaması için yapı kalitesinin yükselmesi gerektiğini söyledi.

Dünya liderliği için ilk şart yapı kalitesi

Bugün başlayan "Marka Şehirler Zirvesi"nde söz alan Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu,  marka şehirler alanında ABD'nin liderliğinin 50-100 yıl içinde biteceğini söyledi. Aşçıoğlu, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin ardından Türkiye'nin dünya lideri olmak için öncelikli olarak yapı kalitesini artırması gerektiğini vurgulayarak:

"Şehir mobilyalarından okullara, kamu binalarından sanayi yapılarına kadar her şeyi bu sektör yapıyor. Yapı kalitesi adına dünya ile yarışan bir ülke olmalıyız." şeklinde konuştu.

İstanbul ve Marka şehir kriterleri
Türkiye'nin marka olma hususunda 19. ya da 29. sırada yer aldığını, buna karşı bulunması gereken sıranın 5.'lik olduğunu söyleyen Aşçıoğlu, İstanbul'un bu yarışta özellikle kültür ve tarih vizyonuyla öne geçme şansının bulunduğunu belirtti. Yabancı bir ülkeye giden yatırımcının ilk olarak trafik, sosyal yaşam ve ticari hayat gibi kriterlere dikkat ettiğini vurgulayan Aşçıoğlu, kamusal açıdan Prestij Bakanlığı ve İmaj Bakanlığı gibi girişimlerin Türkiye'nin marka şehir çalışmalarına katkı sunacağını hatırlattı. Aşçıoğlu

"Tüm kurumların bağlı olabileceği böyle bir bakanlık oluşturmalı. Nasıl şirketlerin algısını yöneten profesyoneller varsa ülkelerin de olmalı. Bu konu araştırılmalı, çalıştay yapılmalı. İsme takılmadan bu oluşum hızlıca kurulmalı. Çünkü Körfez Geçişi, Kanal İstanbul ya da 3. Havalimanı gibi birbirinden büyük projeler inşa ediliyor. Bu projeleri gerçekleştirecek ekip hazırken bu fırsat değerlendirilmeli. " dedi. 

Tarih boyunca marka bir kent: İstanbul
İstanbul'un tarih boyunca marka bir kent olma özelliğini taşıdığının ve tarihsel olarak her şehrin bir simgesi bulunduğunun altını çizen Aşçıoğlu, iş adamlarına da İstanbul'a simge anıtlar dikme çağrısında bulundu.