Dünya listesinde 4 Türk şehri

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip kentleri listesine Türkiye'den 4 şehir girdi

Dünya listesinde 4 Türk şehri

Brookings INstitution ve JP Morgan tarafından hazırlanan dünyanın ekonomisi en hızlı büyüyen kentleri listesinin ilk 10'una, İzmir, İstanbul ve Bursa girdi. Sırasıyla ikinci, üçüncü ve dördüncü olan bu şehirlerimizin yer aldığı listenin zirvesinde Çin'de Macau, beşinci sırasında ise BAE'den Dubai yer aldı. 

300 şehir arasından
Geçen yılki listede 6'ıncı sırada yer alan ve bu yıl 4 basamak birden yükselerek ikinci sıraya yükselen İzmir, yüzde 6.6'lık işsizlik oranıyla dikkat çekiyor.  En dikkat çekici yükselme ivmesi ise İstanbul'da yaşandı. Geçen yılki listeye göre 49 basamak birden yükselen ve 3'üncü sıraya yükselen İstanbul'da işsizlik oranı yüzde 6.5 olarak gerçekleşti. Sabah Gazetesi'nden Kerim Ülker'in haberine göre, geçen yıl listeye giremeyen Bursa da dördüncü sırada yer alarak dikkatleri üzerine çekti. Bursa'da işsizlik oranı yüzde 6.4 olarak bulgulandı. 

İstanbul 44 basamak birden yükseldi

Alt yapı ve ağır sanayi yatırımları
Türk şehirlerinin liste içindeki atılımlarını değerlendiren Brooking Institution, ülkeye yapılan yatırımların işsizliğin yok edilmesinde büyük bir rol oynadığına dikkat çekti. Avrupa ile Asya arasında köprü görevi gören Türkiye'nin ağır sanayi ve  alt yapı projelerine yaptığı yatırımlara dikkat çeken açıklamada: 'Avrupa ile Asya arasında köprü vaziferi gören Türkiye, kısa zamanda gösterdiği ağır sanayiye yönelik yatırımların yanı sıra altyapı projeleri, yollar ve iş gücü yaratmada önce çıktı.' ifadelerine yer verdi. 

Batı şehirlerinde büyük düşüş
Tayland'ın Başkenti Bangkok'un büyük düşüş gösterdiği listede Batı Kentleri'nde yaşanan düşüş ise kriz gerçeğine bağlandı.