Dünya mobilya sektörünün gözü bu fuarda

Dünyanın ve Türkiye'nin en önemli mobilya fuarlarından biri olan CNR İMOB'un açılışı bugün Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın katılımıyla gerçekleşti.

Dünya mobilya sektörünün gözü bu fuarda

Dünyanın en büyük mobilya sektörü buluşmalarından biri olan CNR İMOB-Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı, 150 bin ziyaretçi hedefiyle Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş tarafından açıldı. CNR Expo Yeşilköy'de bugün başlayan etkinliğe ulusal ve uluslararası düzeyde 524 firma katılım gösterdi.

Elitaş'dan Türk mobilyası vurgusu
Fuarın açılışında bir konuşma yapan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türk mobilyasının tüm dünyada tanınan bir marka haline geldiğini ve sektörün 2023 yılında 10 milyar dolarlık ihracat gerçekleştireceğine inandığını belirterek: "Bu kanıya yurtdışındaki rekabet edebilirliğimize bakarak söylüyorum. İhracat kalemlerimiz arasında en geniş kalemlerimizden olan mobilya sektörümüz 200 ülkeye ihracat yapıyor..." ifadelerini kullandı

KOSGEB ve Ekonomi Bakanlığı'nın destek verdiği İMOB etkinliğinin açılışında bir konuşma yapan TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu da, tasarım ve markalaşmanını önemine dikkat çekti. Çıkrıkoğlu: "Mobilya, emek yoğun bir sektör olarak nam yapmış bir sektör. Fakat, artık öyle olduğunu söylemek zor. Üretilen ürünlerin piyasa değeri üzerinde emeğin payı giderek azalıyor. Onun yerine, marka değeri, imaj değeri ve tasarım değeri ön plana çıkıyor." dedi.

31 Ocak'a kadar açık kalacak
31'i yabancı toplam 524 firmanın katılımıyla gerçekleşen CNR İMOB 150 bin metrekarelik bir alan üzerinde ve 11 salonda gerçekleştiriliyor. 31 Ocak'a kadar açık kalacak olan fuara 90 ülkeden 30 bini aşkın yabancı konut bekleniyor. Etkinliğe ayrıca dünyanın dört bir tarafından alım heyetinin gelmesi bekleniyor.