Dünyanın en büyük tasarımcıları dev proje için yarışıyor

Yapımı sürmekte olan 3. Havalimanı projesi kapsamında hizmet verecek "Hava Trafik Kontrol Kulesi Tasarım Yarışması"nın duyuruları yapıldı. Dünyanın en önemli tasarımcılarının katılım gösterdiği yarışma İstanbul Yeni Havalimanı işletmesi tarafından organize ediliyor

Dünyanın en büyük tasarımcıları dev proje için yarışıyor

3. Havalimanı bünyesinde faaliyet gösterecek olan Hava Trafik Kontrol Kulesi için tasarım yarışması başladı. İstanbul Yeni Havalimanı İşletmesi tarafından düzenlenen yarışmaya dünyanın en önemli tasarımcıları katılma kararı aldı.  Katılımcılar arasında Zaha Hadid, Moshe Safdie, Massimiliano Fuksas, Pininfarina-Aekom, RMJM Architects gibi isimler bulunuyor.

Tasarım yarışmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada yerel mimariden ilham alan ve eşi benzeri olmayan bir proje geliştirdiklerini söyleyen İstanbul Yeni Havalimanı İşletmesi CEO'su Yusuf Akçayoğlu, İstanbul'a simgesel bir değer katmayı hedeflediklerini söyledi. Akçayoğlu:

"Katılacak firmalarda Türkiye'nin simgelerinden esinlenilmesini özellikle istedik. Paylaşılan projeleri değerlendiriyoruz. En kısa sürede sonuçları paylaşacağız..." dedi.

 

Dünyanın en büyük tasarımcıları dev proje için yarışıyor

 

3. Havalimanı "Hava Trafik Kontrol Kulesi" tasarım yarışması
95 metre yükseklikte inşa edilecek olan ve toplam 5000 metrekarelik inşaat alanına sahip Hava Trafik Kontrol Kulesi yarışmasına katılan dünyaca ünlü tasarımcılar modern değerler ile Doğu çizgilerini harmanlayan tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Zaha Hadid'in "semazen" dönüşlerinden etkilenen tasarımının karşısına Moshe Safdie "Osmanlı geometrik" desenleriyle çıkmaya hazırlanıyor. Massimiliano Fuksas ise minarelerden, PininFarina Aekom ise lale çiçeğinden esinlenerek oluşturduğu çizgileriyle yarışmada birincilik kovalayacak. En ilgi çekici tasarımlardan biri de RMJM Architects'in "İstanbul'un martılarından" esinlenen çizgileri olacak.