Dünyanın en gösterişli meydanı: Park Güell

1923 yılından sonra halka açılan İspanya'daki Park Güell meydanı mimarisi ile dikkat çekiyor. İşte dünyanın en gösterişli meydanı Park Güell...

Dünyanın en gösterişli meydanı: Park Güell

1923 yılından sonra halka açılan İspanya'daki Park Güell meydanı mimarisi ile dikkat çekiyor. İşte dünyanın en gösterişli meydanı Park Güell... Sanayici Eusebio Güell, 1910 yılında şehrin üzerinde yükselen özel bir site yapması için ünlü mimar Gaudi'yi görevlendirmiştir. Gaudi'nin Sagrada Familia eserinden sonraki en iddialı yapısı olan Park Güell'de ortak bahçeleri bulunan 60 evden oluşan bir site inşa edilmesi planlanıyor. Ancak proje boyunca evlerin sadece ikisi bitirilebiliyor. Yarısı tamamlanabilen projenin iptalinin ardından bahçeler 1923 yılından sonra halkın kullanımına açılmış. 

 

Dünyanın en gösterişli meydanı: Park Güell

 

1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan ve farklı mimari tarzların uyumunu bir arada yansıtan Park Güell'de yılanı andıran bir bank, peri masallarının canlandırıldığı pavyonlar, kemerler bulunuyor. Park Güell'in en önemli bölümlerinden biri ise Museu Gaudi'dir. Gaudi'nin çalışma arkadaşlarından Frances Berenguer tarafından tasarlanan evde, Gaudi'nin başka projeler için tasarladığı mobilyalar ve mimarın kendi tasarımı olan mobilyalar bulunuyor. Park Güell'in girişinde bulunan etkileyici merdivenlerin tasarımı da Gaudi'ye aittir. Merdivenlerin bulunduğu alandaki dragon görünümlü kertenkele ise Park Güell'in sembollerinden biridir. 

 

Dünyanın en gösterişli meydanı: Park Güell

 

Park Güell'e nasıl gidilir? 

Barcelona'da bir tepe üzerinde konumlanmış olan Park Güell'e yürüyerek çıkabilirsiniz. Metro kullanarak, Lesseps durağında indikten sonra parka ulaşmak için 300 metre kadar yürüyebilirsiniz. Metro yerine otobüslerle gelmek için ise açık turistik otobüsleri tercih edebilirsiniz. Barselona'ya yolunuz düştüğünde Gaudi'nin en iyi eserlerinden biri olan Park Güell'i mutlaka ziyaret etmelisiniz.