Dünyanın en ilginç yerleri

Ölmeden önce görmeniz gerekenler listenize eklemek isteyeceğiniz dünyanın en ilginç yerleri için kaleminizi kağıdınızı hazırlayın...

Dünyanın en ilginç yerleri


Ölmeden önce görmeniz gerekenler listenize eklemek isteyeceğiniz dünyanın en ilginç yerleri için kaleminizi kağıdınızı hazırlayın... Cehennem Kapısı'ndan dünyanın en yüksek şelalesine.... Rotanızı belirleyin dünyanın en ilginç yerlerine gidiyoruz... 

 

Dünyanın en ilginç yerleri

Bulgaristan - Buzludzha Anıtı 

Sovyetler Birliği'nin 1981 yılında inşa ettiği bu anıt şu anda harabe halinde. Duvarlarına tarihi anlatan resimler olan anıt zamanda harabe haline gelmiş. 

 

Dünyanın en ilginç yerleri

Venezuela - Angel Şelalesi 

Bin metre yükseliğinde olan Angel Şelalesi dünyanın hiç durmadan dökülen en yüksek şelalesi olarak kayıtlara geçmiş. Şelale adını, üzerinden ilk defa uçarak geçen ve orada 30 yıl yaşayan  Amerikalı havacı Jimmie Angel'dan alıyor. 

 

Dünyanın en ilginç yerleri

Yeni Zelanda - Ayrık Elma Kayası 

Yeni Zelanda'da Tasman Körfezi'nde yer alan bu doğa harikası ortadan ikiye bölünmüş elmayı andırıyor. 

 

Dünyanın en ilginç yerleri

Türkmenistan - Cehennem Kapısı

İnsan eliyle yaratılmış bu yapı çukurun içinden sızan doğalgazın Sovyet mühendisler tarafından tutuşturulması ile oluşmuş.  

 

Dünyanın en ilginç yerleri

Arizona - Uçak Mezarlığı 

Arizona'da yer alan uçak mezarlığı, görevini tamamlayan B-52 bombardıman uçaklarından oluşuyor. Arizona'daki bu mezarlığın sebebi ise nemsiz havanın metaldeki bozulmayı geciktirmesi. 

 

Dünyanın en ilginç yerleri

Belize - Mavi Çukur 

Balize'de Denizfeneri Resifi'nde yer alan Mavi Çukur 124 metre derinliğinde. MAvi Çukur'un dalgıçlar arasındaki yerinin farklı olmasının sebebi ise zamanında Jacques Costeau'nun burayı dünyanın en önemli 10 dalış mekanından biri ilan etmesi ile olmuştur. Daha sonra Mavi Çukur UNESCO tarafından dünya mirası olarak tescil edilmiştir. 

 

Dünyanın en ilginç yerleri

Shiprock, New Mexico

New Mexico çölünde zemininden 500 metre yüksekliğe ulaşan bu ilginç kayalık aynı zamanda Navajo yerlileri için kutsal bir mekan. Navajo ulusu tarafından yönetilen bu yer, 17 kilometre uzaklıktaki bir kasaba ile aynı ismi taşıyor. Çölün ortasında yol alan bir gemiyi andıran dev kayalık, birçok filme ve hikayeye de konu oldu. 

 

Dünyanın en ilginç yerleri

Kaplan Yuvası Tapınağı, Bhutan 

3 bin metre yükseklikteki 400 yıllık Taktsang tapınağı birçok mağarayı içerisinde barındırıyor. Bhutan'daki doğal mağaralardan meydana gelen bu mekanın aynı zamanda Budistler için kutsal bir değeri var. Tapınağın asıl önemi ise Bhutan'a Budizm'i tanıtan Padmasambhava'nın 8. yüzyılda burada 3 yıl, 3 ay, 3 hafta, 3 gün ve 3 saat meditasyon yaptığına inanılması. 

 

Dünyanın en ilginç yerleri

Şampanya Havuzu, Waiotapu, Yeni Zelanda

Maori savaşçılarının ağrıyan kaslarını ve ruhlarını dinlendirmek için geldikleri bu hidrotermal oluşum yaklaşık olarak 900 sene önce meydana gelmiş. Oluşuma bu rengi veren şey ise yeraltından kaynayarak gelen suyun içindeki farklı mineraller. Suyun içerdiği yüksek orandaki karbondioksit ise suyun şampanya gibi köpüklü olmasını sağlıyor. 

 

Dünyanın en ilginç yerleri

Yedi Devler Kayalıkları, Sibirya, Rusya

Kuzey Urallar'da, Sibirya'nın ortasında bulunan kayalıklar efsaneye göre, kaçarken donan gerçek dev askerlermiş. Dünyada fazla bilinmese de Rusya'da oldukça ünlü olan bu kayalıkların yüksekliği 30-40 metre arasında değişiyor.