Dünyanın en uzun tüneli açılıyor!

Rönesans İnşaat tarafından tamamlanan dünyanın en uzun tüneli Gotthard Base bugün açılıyor

Dünyanın en uzun tüneli açılıyor!

Rönesans İnşaat tarafından tamamlanan dünyanın en uzun tüneli Gotthard Base bugün açılıyor. 16 milyar Euro'luk projesin açılışına Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İtalya Başkanı Matteo Renzi ve Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer katılacak. 

İsviçre'de yer alan dünyanın en uzun tüneli Gotthard Base, Alp Dağları'nın altından kazıldı ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerine İsviçre'den geçişi kolaylaştıracak bir proje olarak kabul ediliyor. Tünelin bağlandığı ülkelerden açılışa 100 bin ziyaretçi bekleniyor. 

 

Dünyanın en uzun tüneli açılıyor!

 

Kazı çalışmaları 20 yıl önce başlayan Gotthard Base tünelinin uzunluğu 57 kilometre. Çalışmalarda 28 milyon ton kaya ve taşın çıkarıldığı tünelden günde öncelikle 9 bin yolcunun geçmesi, 2020 yılında ise 15 bin yolcunun geçmesi öngörülüyor. Tünel ile Zürih'ten Milano'ya gidiş 1 saat kısalacak ve Zürih Milano arası seyahat süresi 2 saat 40 dakikaya düşecek. 

Dünyanın en uzun tüneli Gotthard Base'de 2 adet acil çıkış noktası bulunuyor. Tünelde, her 235 metrede bir, tüneli dikey kesen geçitlere yer alıyor. Bu geçitler iki tüpü de birbirine bağlayarak tüneldeki hava devinimini sağlıyor. Trenlerin kış döneminde tünele rahat giriş yapabilmesi için tünelin sabit bir ısıda durması gerekiyor. 

 

Dünyanın en uzun tüneli açılıyor!

 

Gotthard Base tünelinde her gün çift yönlü olarak yaklaşık 300 trenin, saatte 250 kilometre hızla sefer yapması öngörülüyor. Gotthard Base faaliyete geçtiğinde, dünyanın en uzun tüneli olan Japony'nın 24 kilometre uzunluğundaki Seikan Tüneli'nden ünvanını alacak. 

 

Dünyanın en uzun tüneli açılıyor!