Dünyanın terkedilmiş mekanları

Bir zamanlar yaşamın olduğu insanların bulunduğu mekanlar şimdilerde çirimek üzere. İşte dünyanın terkedilmiş mekanları...

Dünyanın terkedilmiş mekanları

Bir zamanlar yaşamın olduğu insanların bulunduğu mekanlar şimdilerde çirimek üzere. Tayvan'da bir lunapark, Japonya'da maden işçilerinin yaşadığı ada ve  Kıbrıs'ın tarih kokanı Gazimağusa...  İşte dünyanın terkedilmiş mekanları... 

Bodie - Kalifornia

Dünyanın terkedilmiş mekanları
1876 yılında kurulan Bodie kasabası, turistler tarafından sık sık ziyaret edilen bir hayalet kasabadır. Zamanında burada yaşayan insanlar ilk yıllarında madencilik ile geçimlerini sağlamışlardır. 1880 yılında nüfusu 10 bin civarında olan Bodie kasabasında 1900'lü yıllarda göçün başlangıcı ile nüfus azalmış. 1932 yılında çıkan yangının ardından tamamen terkedilmiş. 1962 yılında ise Bodie Kasabası Tarihi Parkı adını almıştır. 

San Zhi - Tayvan 

Dünyanın terkedilmiş mekanları
Dünyanın terkedilmiş mekanlarından bir diğeri ise San Zhi. Tayvan'ın kuzeyinde yer alan San Zhi, fütüristik yaklaşımı ile dikkat çeken küçük bir yerleşim yeri. Yüksek gelirliler için lüks bir tatil köyü olarak inşa edilen San Zhi, inşaat sırasında meydana gelen ölümcül kazalar sonucundan tamamlanmamış ve projenin durmasına neden olmuştur. İnşaat kazasında ölen işçilerin hayaletlerinin hala San Zhi'de dolaştığı söylenmektedir. 

Gazimağusa - Kıbrıs 

Dünyanın terkedilmiş mekanları
1974 yılındaki Kıbrıs barış Harekatı'nda halk tarafından tamamen boşaltılan kenti Türk ordusu bombaladı. Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti'ne ait diğer bölgelerden farklı olarak Gazimağusa, harekat sırasında koruma altına alındı ve bugün de aynı durumda. Bölgede yaşayan Yunan halkın evlerine geri dönmesine izin verilmedi. Bugün bile, mağazalarda reyonlardaki kıyafetlerin o günlü hali ile görebilirsiniz. Boş oteller de 1970 mobilyaları ile dekore edilmiş durumda. 

Gunkanjima - Japonya

Dünyanın terkedilmiş mekanları
1890 yılında Mitsubishi firmasının adayı satın alıp deniz dibinden kömür çıkartmaya başlaması, Gunkanjima'ya olan ilginin artması ve 1916 yılında Japonya'nın ilk büyük beton binasının burada inşa edilmesi ile sonuçlandı. Yapı, adadaki maden işçilerinin ikmet etmesi ve tayfunlardan korunması için geliştirilen iki apartman bloğundan oluşuyordu. 1974 yılında firmanın madenleri kapatacağını açıklamasından sonra terkedilen adada bugün kimse yaşamıyor. Geçici olarak seyahatin yasaklandığı dünyanın terkedilmiş mekanlarından olan Gunkanjima'da 2003 yılında Battle Royale II: Requem filmi çekilmiştir. 

Balestrino - İtalya

Dünyanın terkedilmiş mekanları
Kasabanın tam olarak kuruluş tarihi bilinmese de 11. yüzyılda kurulduğu tahmin ediliyor. Kasabanın bulunduğu tepenin zirvesindeki Marquis Kalesi, en aşağıda Sant'Andrea Kilisesi bulunuyor. 19. Yüzyılın sonlarına doğru, İtalya'nın kuzeybatı sahilinde birkaç deprem meydana geldi. 1887 yılında olan 6,7 şiddetindeki deprem birçok kasabayı etkiledi. Bölge deprem bölgesi olduğu gerekçesi ile 1953 yılında tamamen boşaltıldı. 

Katoli World - Tayvan

Dünyanın terkedilmiş mekanları
21 Eylül 1999 tarihindenki depremden sonra zarar gören lunapark, o tarihten sonra bir daha kullanılmamış. Terkedilmiş lunaparktaki tozlanmış radar, kırık dökük atlı karınca bazı filmlere ilham kaynağı olmuştur. Miyazaki'nin Oscar ödüllü filmi Spirited Away'in giriş sahnesindeki park, Katoli Word'e çok benzemektedir. Bunun gibi birçok terkedilmiş mekan filmlere ilham kaynağı olmuştur.